Ennakko: Manchester City – Viktoria Plzen
Kuva: Getty Images
Viktoria Plzen saapuu Manchester Cityn vierailijaksi Etihad Stadiumille keskiviikkona, kun D-lohkon viides kierros pyörähtää käyntiin. City on jo varmistanut paikkansa jatkopeleihin, mutta lohkovoitto on silti vielä auki. Plzenillä on vielä mahdollisuudet päästä Eurooppa-liigaan.
Loukkaantumiset
Manchester City Jack Rodwell Alexander Kolarov David Silva Stevan Jovetic Vincent Kompany Matija Nastasic (mahdollisesti kokoonpanossa) Viktoria Plzen –Edelliset ottelut
Manchester City Manchester City – TsSKA Moskova 5-2 (Mestarien liiga 5.11.2013) Sunderland – Manchester City 1-0 (Valioliiga 10.11.2013) Manchester City – Tottenham 6-0 (Valioliiga 24.11.2013) Viktoria Plzen Mladá Boleslav – Viktoria Plzen 1-2 (Tsekin liiga 9.11.2013) Jiskra Domazlice – Viktoria Plzen 0-3 (Tsekin Cup 16.11.2013) Zbrojovka Brno – Viktoria Plzen 1-3 (Tsekin liiga 22.11.2013)Arvio
Manchester City ja Etihad Stadium on ollut melkoinen painajainen joukkueen vastustajille tällä kaudella. Turpaan on tullut niin Manchester Unitedille, Tottenhamille, Norwichille, Wiganille, TsSSKAlle, kuten myös Newcastlelle. Tuossa nimenomaan pelit missä City on tehnyt vähintään neljä maalia. Helppoon paikkaan Plzen ei tänään todellakaan joudu, koska viime ottelu vieraissa päättyi Cityn suvereeniin 0-3-voittoon. Valioliigassa sijalla neljä oleva City on kärsinyt kovista loukkaantumisista. Sivussa tästä pelistä ovat ainakin kippari Vincent Kompany, ja keskikentän maestro David Silva. Viime viikonloppua Tottenhamia vastaan samaiset herrat oli sivussa, mutta pelisuoritukseen se ei juurikaan vaikuttanut. 6-0 on kelpo tulos. Tänään City hyvinkin todennäköisesti peluuttaa useita ”kakkosmiehistön” pelaajia. John Guidetilla olisi voinut olla näytön paikka tässä ottelussa, mutta Manuel Pellegrini ei valinnut ruotsalaista miehistöönsä. VIktoria Plzenin lähtökohdat otteluut ovat mainiot. Alla on hyvin voittoja kotimaasta, ja loukkaantumislistakin näyttää tyhjää. Toisena Sparta Prahan jälkeen Gambrinus ligassa oleva joukkue oli lähellä yllätystä myös viimeisimmällä kierroksella Mestarien liigassa, kun hallitseva mestari Bayern München voitti tsekit ainoastaan 0-1. Cityn ja Plzenin edellinen kohtaaminen syyskuussa päättyi Cityn 0-3-voittoon. Edin Dzeko, Yaya Touré ja Sergio Agüero onnistuivat tuolloin maalinteossa. Vähintäänkin samanlaista ottelua voidaan odottaa tänään. City pelaa lohkovoitosta, ja mikäli he tänään Plzenin murskaavat on lähtökohdat viimeiselle kierrokselle Müncheniin hyvinkin optimistiset. Varsinkin jos Bayern joutuu tänään tiukoille Venäjällä TsSKAn vieraana. Kotiluolassaan pelaavalle Citylle helppo voitto, 5-0.LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Newcastle -tähdeltä suora viesti vaikean kauden keskellä – ”Antakaa minun kärsiä”
- Voittaako Arsenal Mestarien liigan? Man Unitedin tähtipelaajalta kova ennustus
- Voittomaali jatkoajan lopussa – Southampton nousukarsintafinaaliin
- Jamie Carragher: Liverpool ottaa riskin pitäessään Arne Slotin valmentajanaan
- Juventus kiinnostunut Chelsean hyökkääjästä
- Seuralegenda kehui vuolaasti Senne Lammensia: ”Seuraavat kymmenen vuotta Man Unitedin ykkösvahti”
- Arsenalille ja Englannin maajoukkueelle harmittava uutinen
- Nyt tuli uusi väite Chelsean päävalmentajahausta – Xabi Alonso ei ehkä olekaan ykkössuosikki
- Lehti: Alisson ja Liverpool tapaavat pian toisensa – maalivahti haluaa jättää seuran
- FM: Aston Villa etsii uutta ykkösmaalivahtia
- Voittomaali jatkoajan lopussa – Southampton nousukarsintafinaaliin
- Jamie Carragher: Liverpool ottaa riskin pitäessään Arne Slotin valmentajanaan
- Arsenalille ja Englannin maajoukkueelle harmittava uutinen
- FM: Aston Villa etsii uutta ykkösmaalivahtia
- Lehti: Alisson ja Liverpool tapaavat pian toisensa – maalivahti haluaa jättää seuran
- Nyt tuli uusi väite Chelsean päävalmentajahausta – Xabi Alonso ei ehkä olekaan ykkössuosikki
- Seuralegenda kehui vuolaasti Senne Lammensia: ”Seuraavat kymmenen vuotta Man Unitedin ykkösvahti”
- West Ham vaatii selitystä
- Rasmus Højlund jättää Manchester Unitedin pian pysyvästi
- Valioliigan nousukarsintojen toinen finalisti on selvillä