Manchester United on nimittänyt entisen pelaajansa Nicky Buttin uudeksi nuorisoakatemian johtajaksi. 41-vuotias Butt nousi esiin Red Devilsin kuuluisasta vuoden 1992 Class of 92 -ikäluokasta ja pelasi vuosina 1992-2004 387 ottelua seuran paidassa. Butt voitti Unitedissa kuusi Valioliiga-mestaruutta, kolme FA Cupia ja Mestarien liigassa.

– Olen tyytyväinen, että Nicky on hyväksynyt roolin akatemian johtajana. Buttilla on seuran perinteet ja perintö veressään. Hän on luonnollinen valinta varmistamaan, että akatemia pitää modernilla tavalla arvonsa ja kiintopisteensä ennallaan, Unitedin varapuheenjohtaja Ed Woodward kommentoi värväystä Unitedin verkkosivuilla.

Butt itse näkee työskentelyn Unitedin riveissä kunniallisena.

– Tämän roolin saaminen on etuoikeus. Unitedin nuorisoakatemian kasvattina on suuri kunnia saada mahdollisuus johtaa akatemiaa ja rakentaa uusia pelaajasukupolvia Manchester Unitedissa.