West Ham on iskenyt silmänsä Harry Maguireen – kummatkin osapuolet sekavassa tilanteessa

West Ham on kiinnostunut Manchester Unitedin topparista Harry Maguiresta, mutta siirto tässä kuussa ei olisi yksinkertaisimmasta päästä, kertoo ESPN.
Sekä West Hamilla että Maguirella, 29, riittää tällä hetkellä pohdittavaa tilanteissaan.
Hammers on ajautunut Valioliigassa putosmiviivan alle, ja lontoolaisten manageri David Moyes on useiden lehtitietojen mukaan potku-uhan alla. Jos West Ham päätyy vaihtamaan manageria, seura joutunee miettimään myös siirtosuunnitelmansa uusiksi.
Maguire taas on hankalassa asemassa Manchester Unitedissa. Englannin maajoukkuetoppari on virallisesti Unitedin kapteeni, mutta hän menetti avauskokoonpanon paikkansa jo alkukaudesta.
ESPN:n mukaan tämänhetkinen tilanne on se, että Manchester United sekä Maguire haluavat jatkaa yhteistyötään. United on yhä mukana neljässä kilpailussa tällä kaudella, joten se tarvitsee leveyttä ryhmäänsä, ja Maguire uskoo, että hän voi vielä nousta takaisin aloituskentälliseen.
Maguiren on valmis jatkamaan Manchester Unitedissa ja arvioimaan tilanteensa uudelleen ensi kesänä, ellei manageri Erik ten Hag ilmoita hänelle toisin.
- Näin Liverpool-luotsi Jürgen Klopp selitteli tylyä tappiota: ”En löydä sille sanoja”
- Nämä tilastot kertovat omaa kieltään – Liverpoolin surkea kausi näkyy etenkin vieraskentällä
- Lunta tupaan oikein urakalla! Liverpool koki nöyryyttävän tappion Valioliigassa
- Taas tappio Goodison Parkilla – Mikel Arteta ei menesty entisellä kotistadionillaan
- Sean Dyche palasi tyylillä Valioliigaan – kaatoi heti sarjakärki Arsenalin
- Raphael Varane avasi suunsa maajoukkueuransa yllättävästä päättymisestä
- Brittilehdeltä paljastava selvitys – näin Keylor Navas päätyi Valioliigan sarjanousijoiden paitaan
- Romano: Näin lähellä tehohyökkääjän paluu Valioliigaan oli
- Gary Neville otti kantaa puoli miljardia törsänneen Chelsean rämpimiseen: ”Sitä ei voi pakoilla”
- Chelsean hankkima brassilupaus räjähtävässä maalivireessä maajoukkuepaidassa
- Vastustajan valmentaja pettyi Erik ten Hagin käytökseen – Manchester United ei pitänyt perinteistä kiinni
- Pierre-Emerick Aubameyang järkyttyi Chelsean päätöksestä – hyökkääjän tulevaisuus hämärän peitossa
- Romano: Näin lähellä tehohyökkääjän paluu Valioliigaan oli
- Graham Potter perusteli Chelsean jättiläishankinnan aikaista vaihtoa: ”Emme halunneet ottaa riskejä”
- Mason Greenwoodin tilanne jakaa mielipiteitä Manchester Unitedin sisällä – saako syytteistä vapautettu hyökkääjä jatkaa seurassa?
- Thomas Müller: Bayernin pelaajat yllättyivät joukkuekaverin siirrosta Manchester Unitediin – ”Se tapahtui todella nopeasti”
- Chelsea valitsi UCL-joukkueensa – Aubameyang ja neljä uutta hankintaa jäivät ulos
- Gary Neville otti kantaa puoli miljardia törsänneen Chelsean rämpimiseen: ”Sitä ei voi pakoilla”
- ”En sano mitään ilman asianajajaani!” – Jürgen Klopp ymmällään Chelsean törsäämisestä siirtomarkkinoilla
- Man United reagoi raiskausyrityksestä syytetyn Mason Greenwoodin vapautukseen – paluu pelikentille saa odottaa