Mason Mountin nykyinen sopimus Chelsean kanssa päättyy ensi kauden jälkeen.

The Athleticin mukaan osapuolten väliset jatkosopimusneuvottelut ovat laitettu jäihin ja niitä jatketaan kesällä. Jos yhteisymmärrykseen ei päästä, aikoo Chelsea myydä keskikenttäpelaajansa, jottei hän lähde vapaana agenttina muualle kesällä 2024. Lukuisat suurseurat ovat Mountin kintereillä.

Chelsean päävalmentaja Graham Potter otti kantaa luottopelaajansa sopimustilanteeseen.

– Loppupeleissä tämä on seuran ja Masonin välinen asia, mutta olen puhunut hänelle monesti hänen tilanteestaan, jalkapallosta ja elämästä ylipäätään. On selvää, mitä ajattelen hänestä. Mason on ennen kaikkea loistava persoona, mutta joskus tällaisia asioita tapahtuu. Ne ovat vaikeita asioita ja on parasta, että puhun niistä vain vähän. Annetaan Masonin ja seuran päättää, mikä on parasta kummallekin osapuolelle.

Potterilta tiedusteltiin, onko hän kertonut Mountille, miten tärkeä pelaaja hän on valmentajalle.

– Kyllä, mutta en ole naiivi. Tiedän, miten tärkeää aikaa tämä on hänelle. Puhumme tärkeästä sopimuksesta. Näiden asioiden on oltava oikein niin Masonille kuin hänen perheellekin. On tärkeää, että hän tekee päätöksensä sen pohjalta.