Ollie Watkins, 30, on siirtymässä Saudi-Arabiaan.

Fabrizio Romanon saamien tietojen mukaan Aston Villa ja Al-Hilal ovat päässeet yhteisymmärrykseen Watkinsin siirrosta. Al-Hilal maksaa Watkinsista lähes 60 miljoonan euron siirtokorvauksen.

Watkinsin on määrä matkustaa lähipäivinä Saudi-Arabiaan allekirjoittaakseen kolmivuotisen sopimuksen uuden seuransa kanssa.

Watkins nousi hiljattain otsikoihin, kun hän kieltäytyi osallistumasta Aston Villan otteluun yrittäessään pakottaa seuraa suostumaan myymään hänet Al-Hilaliin. Watkins on sittemmin pahoitellut toimintaansa joukkuetovereilleen.

Watkins on ollut jo vuosien ajan Aston Villan ykköskärki. Watkins on iskenyt viimeisen kolmen kauden aikana 51 maalia Valioliigassa. Hyökkääjä johdatti keväällä Aston Villan Eurooppa-liigan mestariksi.

Hyökkääjä on pelannut 278 virallista ottelua Aston Villan riveissä.

Fabrizio Romano

@FabrizioRomano
🚨🔵⚪️ BREAKING: Al Hilal have now agreed all details of deal to sign Ollie Watkins, here we go!

Exclusive details: Aston Villa accepted right now last bid worth €58.4m plus €2m add-ons for the English striker.

Green light from #AVFC, travel this week. 💣🇸🇦

LUE MYÖS