Rasismin kohteeksi joutunut mies haluaa Chelsea-kannattajat lukkojen taakse
Kuva: Getty Images
Uutisoimme keskiviikkona, kuinka tummaihoinen mies oli joutunut Chelsean kannattajajoukon rasismin kohteeksi. Kannattajajoukko esti miehen pääsyn metroon, minkä lisäksi joukko lauloi rasismiin viittaavia lauluja.
33-vuotias mies, Souleymane S, on kertonut ranskalaislehti Le Parisien haastattelussa haluavansa miehet vastuuseen teoistaan. Poliisi on aloittanut tapahtuneesta tutkinnan.
– Halusin päästä metroon, mutta joukko englantilaisia esti pääsyni sinne ja työnsi minut pois. Hukkasin kahakassa puhelimeni. He sanoivat minulle asioita englanniksi, mutta en puhu sanaakaan englantia, mies kertoi.
– Ymmärsin hyökkäyksen johtuneen ihonväristäni. Joudun elämään rasismin kanssa, joten en yllättynyt tapahtuneesta. En kertonut kotona asiasta kenellekään – en vaimolle, en lapsille. Mitä olisin voinut kertoa lapsilleni? Että heidän isänsä työnnettiin ulos metrosta, koska hän on tummaihoinen? Siitä ei olisi seurannut mitään hyvää.
– Nämä englantilaiset kannattajat on löydettävä, heille on annettava rangaistus ja laitettava lukkojen taakse. Tapahtuneesta ei voi jättää rankaisematta.
Chelsea julkaisi eilen tiedotteen seuran verkkosivuilla löytääkseen rasismiin syyllistyneet henkilöt.
Lähde: The Telegraph
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Virallista: Enzo Maresca on Man Cityn uusi päävalmentaja – Chelsea latasi suorat sanat ex-luotsistaan
- Toimittaja: Nottingham Forest hamuaa Liverpoolin tähtipelaajaa
- Toimittaja: Chelsea kiikaroi La Ligan huippupuolustajaa
- Fabrizio Romano: Liam Rosenior lähellä yllättävää uutta pestiä
- Leedsin monivuotinen luottopelaaja siirtymässä Brightoniin
- Liverpoolin himoitsema Yan Diomande neuvottelee siirrosta toiseen suurseuraan
- Sunderland hylkäsi Chelsean ”loukkaavan” tarjouksen Granit Xhakasta
- Manuel Ugarte loukkaantui vakavasti MM-kisoissa – Man Unitedille korvauksia
- Declan Rice huilasi Englannin viimeisen lohkopelin – pelikunnosta päivitys
- Englannin vaihtoehdot käymässä vähiin – kaksi loukkaantumista samalla pelipaikalla
- Manuel Ugarte loukkaantui vakavasti MM-kisoissa – Man Unitedille korvauksia
- Sunderland hylkäsi Chelsean ”loukkaavan” tarjouksen Granit Xhakasta
- Fulham kaappasi 18-vuotiaan pelaajan Bayern Münchenistä – kutsu Suomen maajoukkueeseen?
- Englannin vaihtoehdot käymässä vähiin – kaksi loukkaantumista samalla pelipaikalla
- Liverpoolin himoitsema Yan Diomande neuvottelee siirrosta toiseen suurseuraan
- Outo siirto: Teinisensaatio vahvistaa Man Cityä, mutta Cityn paidassa pelaajaa ei välttämättä nähdä koskaan
- Englanti vältti MM-kisoissa kauhuskenaarion – näin pelit jatkuvat
- Englanti voitti alkulohkonsa – Harry Kane teki englantilaista MM-historiaa
- Declan Rice huilasi Englannin viimeisen lohkopelin – pelikunnosta päivitys
- Xabi Alonso haluaa vanhan luottopelaajansa Chelseaan