Englannin liigacup – sponsorinimeltään Carabao Cup – on yksi kolmesta merkittävästä kotimaan kilpailusta englantilaisessa jalkapallossa. Turnauksen hallitseva mestari on Manchester United. Tältä sivulta löydät Liigacupiin liittyvät uutiset, ottelut, tulokset, maalipörssin ja tv-tiedot. Lisäksi sarjajärjestelmä ja tilastoja.

Näytä koko sisällysluettelo

Liigacup-uutiset

 

Tulevat ottelut

Katso koko otteluohjelma tästä.

Viimeisimmät tulokset

Finals
PvmOtteluTulos
25.02.2024ChelseaLiverpool0-1 ja.
Semifinals
PvmOtteluTulos
24.01.2024FulhamLiverpool1-1
23.01.2024ChelseaMiddlesbroughMID6-1
10.01.2024LiverpoolFulham2-1
09.01.2024MiddlesbroughMIDChelsea1-0
Puolivälierät
PvmOtteluTulos
20.12.2023LiverpoolWest Ham5-1
19.12.2023ChelseaNewcastle1-1 ja.
19.12.2023Port ValePVAMiddlesbroughMID0-3
19.12.2023EvertonFulham1-1 ja.
Kierros 4
PvmOtteluTulos
01.11.2023Manchester UnitedMan UtdNewcastle0-3
01.11.2023EvertonBurnleyBUR3-0
01.11.2023ChelseaBlackburnBLA2-0
01.11.2023BournemouthLiverpool1-2
01.11.2023Ipswich TownIPSFulham1-3
01.11.2023West HamArsenal3-1

Katso kaikki tulokset tästä.

Maalipörssi

Koko otteluohjelma ja kaikki tulokset

Näytä kaikki tulokset

Televisiointi

Liigacupin tv-oikeudet Suomessa omistaa NENT Group Finland, jonka alaisuuteen kuuluvat V Sportin maksukanavat sekä maksullinen suoratoistopalvelu Elisa Viihde Viaplay.

Liigacup-ottelut kuuluvat Elisa Viihde Viaplay Total -pakettiin, joka maksaa 44,99 euroa kuukaudessa. Sopimus ei ole sitova, vaan sen voi katkaista milloin tahansa.

  • Elisa Viihde Viaplay Total 44,99€/kk

TV:n puolella Liigacup-ottelut kuuluvat V Sport Premium -kanavapakettiin, jonka hinta on palveluntarjoajasta riippuen 39,95-44,99 euroa kuukaudessa.

  • V Sport Premium -kanavapaketti 39,95€-44,99€/kk

Miten pelataan?

Liigacup pelataan nimensä mukaisesti cup-muotoisena, eli voittaja jatkaa ja häviäjä putoaa kilpailusta. Kilpailuun osallistuvat kaikki neljän ylimmän sarjatason joukkueet, eli yhteensä mukana on 92 joukkuetta.

Mitkä joukkueet milläkin kierroksella?

Liigacupissa pelataan neljä kierrosta, puolivälierät, välierät ja loppuottelu. Ensimmäiseltä kierrokselta kilpailun aloittavat kaikki Ykkös- ja Kakkosliigan (kolmas ja neljäs sarjataso) joukkueet sekä 22 joukkuetta Mestaruussarjasta (toinen sarjataso).

Toisella kierroksella mukaan tulevat kaksi Mestaruussarjan joukkuetta (jotka edelliskauden päätteeksi putosivat Valioliigasta sijoilta 18 ja 19) ja 13 Valioliigan joukkuetta, jotka eivät ole mukana europeleissä.

Kolmannella kierroksella turnaustaipaleensa aloittavat vielä loput seitsemän valioliigajoukkuetta.

Ensimmäinen ja toinen kierros pelataan elokuussa, kolmas marraskuussa, neljäs joulukuussa, puolivälierät ja välierät tammikuussa sekä finaali helmikuussa.

Loppuottelu pelataan Wembleyllä.

Jatkoaika vai uusintaottelu?

Voittaja jatkaa ja häviäjä putoaa, mutta entä jos tulee tasapeli? Mikäli ottelu on varsinaisen peliajan jälkeen tasan, pelataan siirrytään suoraan rangaistuspotkukilpailuun. Tässä kilpailussa ei siis tunneta jatkoaikaa eikä FA Cupin kaltaista uusintaottelua. Poikkeus on loppuottelu, jossa tasatilanteessa pelataan varsinaisen peliajan jälkeen jatkoaika ja vasta sitten mahdollinen rangaistuspotkukilpailu.

Kullakin kierroksella otteluparit pelataan yksiosaisina lukuun ottamatta välieriä, jotka pelataan kaksiosaisina. Välierissä yhteismaalit ratkaisevat jatkoon menijän, eikä vierasmaalisääntö ole voimassa. Mikäli toisen välierien toisen osaottelun jälkeen yhteismaalit ovat tasan, siirrytään suoraan rangaistuspotkukilpailuun.

Mitä voittaja saa?

Liigacupin voittaja pääsee seuraavaksi kaudeksi Konferenssiliigan lohkovaiheeseen. Mikäli voittajajoukkue saavuttaa europaikan muuta kautta, Konferenssiliigan paikka menee Valioliigassa parhaiten sijoittuneelle joukkueelle, joka ei ole vielä saavuttanut europaikkaa.

Taloudellisesti Liigacupin voittaja kuittaa 100 000 puntaa ja loppuottelun hävinnyt osapuoli 50 000 puntaa. Palkintorahat ovat huomattavasti vaatimattomammat kuin Englannin toisessa cup-kilpailussa FA Cupissa.

Mestaruudet

SeuraMestaruudetEns. mestaruusViim. mestaruusLoppuottelut
Liverpool91981202213
Man City8197020219
Man United61992202310
Aston Villa5196119969
Chelsea5196520159
Tottenham4197120089
Nottingham4197819906
Leicester3196420005
Arsenal2198719938
Norwich2196219854
Birmingham2196320113
Wolverhampton2197419802
West Bromwich1196619663
Middlesbrough1200420043
Queens Park Rangers1196719672
Leeds1196819682
Stoke1197219722
Luton1198819882
Sheffield Wed.1199119912
Swindon1196919691
Oxford1198619861
Blackburn1200220021
Swansea1201320131
West Ham02
Everton02
Southampton02
Sunderland02
Bolton02
Rotherham01
Rochdale01
Newcastle01
Oldham01
Tranmere01
Wigan01
Cardiff01
Bradford01

FAQ – usein kysytyt kysymykset

Liigacup – usein kysytyt kysymykset
Englannin liigacup – mistä näkyy tv?
Mistä näkyy Carabao Cup?
Liigacupin otteluohjelma