Englannin liigacup, sponsorinimeltään Carabao Cup, kaudella 2026-27. Liigacupin hallitseva mestari on Manchester City.

Liigacup on yksi kolmesta merkittävästä kotimaan kilpailusta englantilaisessa jalkapallossa. Täältä löydät muun muassa Liigacupin uutiset, ottelut, tulokset, maalipörssin ja tv-tiedot.

Sisällysluettelo

Näytä koko sisällysluettelo

Liigacup-uutiset

 

Otteluohjelma

Lähimmät ottelut

Kierros 4
PvmOtteluKlo
27.10.2026Bradford CBRA – PeterboroughPET21:45
27.10.2026FleetwoodFLE – Arsenal22:00
28.10.2026Manchester CityMan City – Brighton21:30
28.10.2026Bournemouth – Aston Villa21:45
28.10.2026Fulham – Crystal Palace21:45
28.10.2026SunderlandSUN – Brentford21:45
28.10.2026Liverpool – Chelsea22:00
29.10.2026Everton – Newcastle21:45

Koko otteluohjelma

Näytä koko otteluohjelma

Tulokset

Viimeisimmät tulokset

Kierros 3
PvmOtteluTulos
17.09.2026Manchester CityMan City – Norwich City FCNOR5-0
16.09.2026Manchester UnitedMan Utd – Brighton2-3
16.09.2026Coventry CityCOV – Aston Villa1-3
16.09.2026Everton – WolverhamptonWolves1-0
16.09.2026FleetwoodFLE – Sheffield United FCSHU1-0
15.09.2026Liverpool – Tottenham3-1
15.09.2026Reading FCREA – Brentford1-2
15.09.2026Ipswich TownIPS – Arsenal2-4
15.09.2026West Ham – Fulham2-3
15.09.2026PeterboroughPET – BarnsleyBAR3-3 ja.

Kaikki tulokset

Näytä kaikki tulokset

Voit katsoa kaikki tulokset tästä.

Maalipörssi

Televisiointi

Liigacupin tv-oikeudet Suomessa omistaa NENT Group Finland, jonka alaisuuteen kuuluvat Viaplay maksukanavat ja suoratoistopalvelu Viaplay.

Liigacup-ottelut kuuluvat Viaplay Total -pakettiin, joka maksaa 45,99 euroa kuukaudessa. Sopimus ei ole sitova, vaan sen voi katkaista milloin tahansa.

  • Viaplay Total 45,99€/kk

TV:n puolella Liigacup-ottelut kuuluvat V premium -kanavapakettiin, jonka hinta on palveluntarjoajasta riippuen 37,95-45,95 euroa kuukaudessa.

  • V premium -kanavapaketti 37,95€-45,95€/kk

Miten pelataan?

Liigacup pelataan nimensä mukaisesti cup-muotoisena, eli voittaja jatkaa ja häviäjä putoaa kilpailusta. Kilpailuun osallistuvat kaikki neljän ylimmän sarjatason joukkueet, eli yhteensä mukana on 92 joukkuetta.

Mitkä joukkueet milläkin kierroksella?

Liigacupissa pelataan neljä kierrosta, puolivälierät, välierät ja loppuottelu. Ensimmäiseltä kierrokselta kilpailun aloittavat kaikki Ykkös- ja Kakkosliigan (kolmas ja neljäs sarjataso) joukkueet sekä 22 joukkuetta Mestaruussarjasta (toinen sarjataso).

Toisella kierroksella mukaan tulevat kaksi Mestaruussarjan joukkuetta (jotka edelliskauden päätteeksi putosivat Valioliigasta sijoilta 18 ja 19) ja 13 Valioliigan joukkuetta, jotka eivät ole mukana europeleissä.

Kolmannella kierroksella turnaustaipaleensa aloittavat vielä loput seitsemän valioliigajoukkuetta.

Ensimmäinen ja toinen kierros pelataan elokuussa, kolmas marraskuussa, neljäs joulukuussa, puolivälierät ja välierät tammikuussa sekä finaali helmikuussa.

Loppuottelu pelataan Wembleyllä.

Jatkoaika vai uusintaottelu?

Voittaja jatkaa ja häviäjä putoaa, mutta entä jos tulee tasapeli? Mikäli ottelu on varsinaisen peliajan jälkeen tasan, pelataan siirrytään suoraan rangaistuspotkukilpailuun. Tässä kilpailussa ei siis tunneta jatkoaikaa eikä FA Cupin kaltaista uusintaottelua. Poikkeus on loppuottelu, jossa tasatilanteessa pelataan varsinaisen peliajan jälkeen jatkoaika ja vasta sitten mahdollinen rangaistuspotkukilpailu.

Kullakin kierroksella otteluparit pelataan yksiosaisina lukuun ottamatta välieriä, jotka pelataan kaksiosaisina. Välierissä yhteismaalit ratkaisevat jatkoon menijän, eikä vierasmaalisääntö ole voimassa. Mikäli toisen välierien toisen osaottelun jälkeen yhteismaalit ovat tasan, siirrytään suoraan rangaistuspotkukilpailuun.

Mitä voittaja saa?

Liigacupin voittaja pääsee seuraavaksi kaudeksi Konferenssiliigan lohkovaiheeseen. Mikäli voittajajoukkue saavuttaa europaikan muuta kautta, Konferenssiliigan paikka menee Valioliigassa parhaiten sijoittuneelle joukkueelle, joka ei ole vielä saavuttanut europaikkaa.

Taloudellisesti Liigacupin voittaja kuittaa 100 000 puntaa ja loppuottelun hävinnyt osapuoli 50 000 puntaa. Palkintorahat ovat huomattavasti vaatimattomammat kuin Englannin toisessa cup-kilpailussa FA Cupissa.

Mestaruudet

SeuraMestaruudetEns. mestaruusViim. mestaruusLoppuottelut
Liverpool101981202415
Man City91970202610
Man United61992202310
Chelsea51965201510
Aston Villa5196119969
Tottenham4197120089
Nottingham4197819906
Leicester3196420005
Arsenal2198719938
Norwich2196219854
Birmingham2196320113
Wolverhampton2197419802
West Bromwich1196619663
Middlesbrough1200420043
Newcastle1202520253
Queens Park Rangers1196719672
Leeds1196819682
Stoke1197219722
Luton1198819882
Sheffield Wed.1199119912
Swindon1196919691
Oxford1198619861
Blackburn1200220021
Swansea1201320131
West Ham0––2
Everton0––2
Southampton0––2
Sunderland0––2
Bolton0––2
Rotherham0––1
Rochdale0––1
Newcastle0––1
Oldham0––1
Tranmere0––1
Wigan0––1
Cardiff0––1
Bradford0––1

FAQ – usein kysytyt kysymykset

Liigacup – usein kysytyt kysymykset
Englannin liigacup – mistä näkyy tv?
Mistä näkyy Carabao Cup?
Liigacupin otteluohjelma

LUE MYÖS