Englannin Cup eli FA Cup on jalkapallomaailman vanhin kilpailu. Hallitseva mestari on Manchester City. Tältä sivulta löydät FA Cupiin liittyvät uutiset, ottelut, tulokset, maalipörssin ja tv-tiedot. Lisäksi sarjajärjestelmä ja tilastoja.

Näytä koko sisällysluettelo

FA Cup -uutiset

 

Tulevat ottelut

PvmOtteluKlo
20.04.2024Manchester CityMan CityChelsea19:15
21.04.2024Coventry CityCOCManchester UnitedMan Utd17:30

Viimeisimmät tulokset

Puolivälierät
PvmOtteluTulos
17.03.2024Manchester UnitedMan UtdLiverpool4-3 ja.
17.03.2024ChelseaLeicester4-2
16.03.2024Manchester CityMan CityNewcastle2-0
16.03.2024WolverhamptonWolvesCoventry CityCOC2-3
Kierros 5
PvmOtteluTulos
28.02.2024LiverpoolSouthampton3-0
28.02.2024NottinghamManchester UnitedMan Utd0-1
28.02.2024WolverhamptonWolvesBrighton1-0
28.02.2024ChelseaLeeds3-2
27.02.2024LutonLUTManchester CityMan City2-6
27.02.2024BlackburnBLANewcastle1-1 rp.
27.02.2024BournemouthLeicester0-1 ja.

Televisiointi

FA Cupin tv-oikeudet Suomessa omistaa NENT Group Finland, jonka alaisuuteen kuuluvat V Sportin maksukanavat sekä maksullinen suoratoistopalvelu Viaplay.

FA Cup -ottelut kuuluvat Viaplay Total -pakettiin, joka maksaa tilauksesta riippuen 36,99-44,99 euroa kuukaudessa.

  • Viaplay Total 36,99-44,99€/kk

TV:n puolella FA Cup -ottelut kuuluvat V Sport Premium -kanavapakettiin, jonka hinta on palveluntarjoajasta riippuen 39,95-44,99 euroa kuukaudessa.

  • V Sport Premium -kanavapaketti 39,95€-44,99€/kk

Maalipörssi

Koko otteluohjelma ja kaikki tulokset

Näytä koko otteluohjelma
Näytä kaikki tulokset

Miten pelataan?

FA Cup pelataan nimensä mukaisesti cup-muotoisena, eli voittaja jatkaa ja häviäjä putoaa kilpailusta. Kaudella 2023-24 mukana on yhteensä 732 joukkuetta.

Mitkä joukkueet milläkin kierroksella?

FA Cupissa pelataan ensin kuuden kierroksen (kaksi esikierrosta ja neljä varsinaista kierrosta) karsintakilpailu elo-lokakuussa. Aivan alusta kilpailun aloittavat sarjatasojen 8-10 joukkueet. Karsintakilpailuun osallistuvat ylipäätään seurat, jotka pelaavat tasoilla 5-10.

Marraskuussa alkaa varsinainen FA Cup (Competition Proper). Karsintakilpailusta mukaan pääsee 32 joukkuetta, minkä lisäksi mukaan tulevat sarjatasojen 1-4 joukkueet. Yhteensä FA Cupin varsinaisessa kilpailussa on siis mukana 124 joukkuetta.

Ykkösliigan (kolmas sarjataso) ja Kakkosliigan (neljäs sarjataso) joukkueet tulevat mukaan ensimmäisellä ja Mestaruussarjan (toinen sarjataso) sekä Valioliigan (ensimmäinen sarjataso) joukkueet kolmannella kierroksella.

Ensimmäinen kierros pelataan marraskuussa, toinen joulukuussa, kolmas ja neljäs tammikuussa ja viides helmikuussa. Puolivälierät mitellään maaliskuussa, välierät huhtikuussa ja loppuottelu pelataan Wembleyllä kesäkuussa. Normaalisti loppuottelu pelataan valioliigakauden päättymistä seuraavana lauantaina.

Jatkoaika vai uusintaottelu?

Voittaja jatkaa ja häviäjä putoaa, mutta entä jos tulee tasapeli? Varsinaisen kilpailun neljänteen kierrokseen (neljäs kierros siis mukaan lukien) asti tasapelitilanteessa pelataan uusintaottelu myöhempänä ajankohtana vierasjoukkueen kotona. Mikäli uusintaottelukin päättyy tasan, pelataan jatkoaika ja mahdollinen rangaistuspotkukilpailu.

Varsinaisen kilpailun viidennestä kierroksesta lähtien uusintaottelua ei pelata, vaan varsinaisen peliajan päättyessä tasan pelataan jatkoaika ja mahdollinen rangaistuspotkukilpailu.

Mitä voittaja saa?

FA Cupin voittaja pääsee mukaan seuraavan kauden Eurooppa-liigan lohkovaiheeseen. Mikäli voittaja on jo saavuttanut liigassa Mestarien liiga- tai Eurooppa-liigan paikan, FA Cupin voittajan paikka menee parhaalle liigajoukkueelle, joka on jäänyt europaikkojen ulkopuolelle.

FA Cupin voittaja pääsee myös seuraavan kauden alla pelattavaan Community Shield -otteluun, jossa cup-voittaja kohtaa Valioliigan voittajan. Jos FA Cupin voittaja voittaa myös Valioliigan, cupin finaalissa vastaan asettuu Valioliigan kakkonen.

Palkintorahat

KierrosVoittajalleHäviäjälle
1. esikierros1 125 £375 £
2. esikierros1 444 £481 £
1. karsintakierros2 250 £750 £
2. karsintakierros3 375 £1125 £
3. karsintakierros5 625 £1875 £
4. karsintakierros9 375 £3125 £
1. kierros41 000 £
2. kierros67 000 £
3. kierros105 000 £
4. kierros120 000 £
5. kierros225 000 £
Puolivälierät450 000 £
Välierät1 000 000 £500 000 £
Finaali2 000 000 £1 000 000 £

Mestaruudet

SeuraMestaruudetEns. mestaruusViim. mestaruusLoppuottelut
Arsenal141930202021
Man United121909201621
Chelsea81970201816
Liverpool81965202215
Tottenham8190119919
Aston Villa71887195711
Man City71904202312
Newcastle61910195513
Blackburn Rovers6188419288
Everton51906199513
West Bromwich51888196810
Wanderers5187218785
Wolverhampton4189319608
Bolton4192319587
Sheffield Utd4189919256
Sheffield Wed.3189619356
West Ham3196419805
Preston2188919387
Old Etonians2187918826
Portsmouth2193920085
Sunderland2193719734
Nottingham2189819593
Bury2190019032
Huddersfield1192219225
Leicester1202120215
Oxford1187418744
Royal Engineers1187518754
Derby1194619464
Leeds1197219724
Southampton1197619764
Burnley1191419143
Cardiff1192719273
Blackpool1195319533
Clapham1188018802
Notts County1189418942
Barnsley1191219122
Charlton1194719472
Old Carthusians1188118811
Blackburn Olympic1188318831
Bradford1191119111
Ipswich1197819781
Coventry1198719871
Wimbledon1198819881
Wigan1201320131
Queen’s Park02
Birmingham02
Crystal Palace02
Watford02
Bristol City01
Luton01
Fulham01
Queens Park Rangers01
Brighton01
Middlesbrough01
Millwall01
Stoke01
Hull01

FAQ – usein kysytyt kysymykset

FA Cup – usein kysytyt kysymykset
FA Cup – mistä näkyy tv?
Mistä näkyy FA Cup?
FA Cup otteluohjelma