Englannin Cup eli FA Cup on jalkapallomaailman vanhin kilpailu. Turnauksen hallitseva mestari on Manchester City.

Tältä sivulta löydät FA Cupiin liittyvät uutiset, ottelut, tulokset, maalipörssin ja tv-tiedot. Lisäksi sarjajärjestelmä ja tilastoja.

Näytä koko sisällysluettelo

FA Cup -uutiset

 

Otteluohjelma

Lähimmät ottelut

Kierros 4
PvmOtteluKlo
20.10.2026Worcester CityWOR – Chorley FCCHO21:45
20.10.2026Stafford RSTA – Gateshead FCGAT21:45
20.10.2026Gloucester CityGLO – Barrow AFCBAA21:45
20.10.2026Anstey NomadsANS – Macclesfield FCMAC21:45
20.10.2026FC United of ManchesterFCM – AltrinchamALT21:45
20.10.2026Harrogate Town FCHTO – BuryFCB21:45
20.10.2026AlvechurchALV – Spalding UnitedSPA21:45
20.10.2026Forest GreenFGR – Chesham UnitedCHE21:45
20.10.2026YeovilYEO – Leatherhead FCLEA21:45
20.10.2026Cray WanderersCRA – Bedford Town Football ClubBED21:45
20.10.2026Tadley CallevaTCA – Aldershot Town FCALD21:45

Koko otteluohjelma

Näytä koko otteluohjelma

Ei pelejä tarjolla? Älä huoli, nettikasinot ilman rekisteröitymistä näet tästä.

Tulokset

Viimeisimmät tulokset

Kierros 4
PvmOtteluTulos
17.10.2026Dover Athletic FCDOV – Dorking WanderersDOW
17.10.2026Plymouth ParkwayPLY – Chertsey TownCHE
17.10.2026Sholing FCSHO – South East DonsSOU
17.10.2026Southend UtdSOU – Berkhamsted FCBER
17.10.2026Eastleigh FCEFC – Brentwood Town FCBRE
17.10.2026Boreham Wood FCBOR – WokingWOK
17.10.2026Wealdstone FCWEA – Worthing FCWOR
17.10.2026Wimborne TownWIM – Chelmsford CityCHE
17.10.2026TorquayTOR – Oxford CityOXF
17.10.2026Aldershot Town FCALD – Tadley CallevaTCA
17.10.2026Uxbridge FCUXB – Hornchurch FCHOR
17.10.2026Bedford Town Football ClubBED – Cray WanderersCRA
17.10.2026Leatherhead FCLEA – YeovilYEO
17.10.2026Chesham UnitedCHE – Forest GreenFGR
17.10.2026Sutton United FCSUT – Truro City FCTRU
17.10.2026Salisbury FCSAL – Eastbourne BoroughEAS
17.10.2026AFC FyldeFYL – Atherton Collieries AFCATH
17.10.2026CarlisleCAR – TamworthTAM
17.10.2026Kidderminster Harriers FCKID – Solihull Moors FCSOL
17.10.2026Rushden And DiamondsRDI – MorecambeMFC
17.10.2026Spalding UnitedSPA – AlvechurchALV
17.10.2026AltrinchamALT – FC United of ManchesterFCM
17.10.2026Macclesfield FCMAC – Anstey NomadsANS
17.10.2026Boston United FCBOS – Scunthorpe UtdSCU
17.10.2026Hartlepool United FCHAR – Marine FCMAR
17.10.2026Barrow AFCBAA – Gloucester CityGLO
17.10.2026Leiston FCLFC – Guiseley FCGUI
17.10.2026FC Halifax TownHAL – South ShieldsSOS
17.10.2026Gateshead FCGAT – Stafford RSTA
17.10.2026Chorley FCCHO – Worcester CityWOR
17.10.2026Harborough Town FCHAR – Spennymoor Town FCSPE
17.10.2026BuryFCB – Harrogate Town FCHTO

Kaikki tulokset

Näytä kaikki tulokset

Maalipörssi

Ei tuloksia: Maalit kaudella FA Cup 26/27

Televisiointi

FA Cupin tv-oikeudet Suomessa omistaa NENT Group Finland, jonka alaisuuteen kuuluvat V sportin maksukanavat sekä maksullinen suoratoistopalvelu Viaplay.

FA Cup -ottelut kuuluvat Viaplay Total -pakettiin, joka maksaa tilauksesta riippuen 36,99-45,99 euroa kuukaudessa.

  • Viaplay Total 36,99-45,99€/kk

TV:n puolella FA Cup -ottelut kuuluvat V sport premium -kanavapakettiin, jonka hinta on palveluntarjoajasta riippuen 37,95-45,95 euroa kuukaudessa.

  • V Sport Premium -kanavapaketti 37,95€-45,95€/kk

Miten pelataan?

FA Cup pelataan nimensä mukaisesti cup-muotoisena, eli voittaja jatkaa ja häviäjä putoaa kilpailusta.

Mitkä joukkueet milläkin kierroksella?

FA Cupissa pelataan ensin kuuden kierroksen (kaksi esikierrosta ja neljä varsinaista kierrosta) karsintakilpailu elo-lokakuussa. Aivan alusta kilpailun aloittavat sarjatasojen 8-10 joukkueet. Karsintakilpailuun osallistuvat ylipäätään seurat, jotka pelaavat tasoilla 5-10.

Marraskuussa alkaa varsinainen FA Cup (Competition Proper). Karsintakilpailusta mukaan pääsee 32 joukkuetta, minkä lisäksi mukaan tulevat sarjatasojen 1-4 joukkueet. Yhteensä FA Cupin varsinaisessa kilpailussa on siis mukana 124 joukkuetta.

Ykkösliigan (kolmas sarjataso) ja Kakkosliigan (neljäs sarjataso) joukkueet tulevat mukaan ensimmäisellä ja Mestaruussarjan (toinen sarjataso) sekä Valioliigan (ensimmäinen sarjataso) joukkueet kolmannella kierroksella.

Ensimmäinen ja toinen kierros pelataan marraskuussa, kolmas tammikuussa ja neljäs helmikuussa. Viides kierros ja puolivälierät mitellään maaliskuussa, välierät huhtikuussa ja loppuottelu pelataan Wembleyllä toukokuussa.

Jatkoaika vai uusintaottelu?

Voittaja jatkaa ja häviäjä putoaa, mutta entä jos tulee tasapeli? Varsinaisessa kilpailussa ei enää pelata uusintaottelua, vaan varsinaisen peliajan päättyessä tasan pelataan jatkoaika ja mahdollinen rangaistuspotkukilpailu. VAR on käytössä viidennestä kierroksesta eteenpäin.

Mitä voittaja saa?

FA Cupin voittaja pääsee mukaan seuraavan kauden Eurooppa-liigan liigavaiheeseen. Mikäli voittaja on jo saavuttanut liigassa Mestarien liiga- tai Eurooppa-liigan paikan, FA Cupin voittajan paikka menee parhaalle liigajoukkueelle, joka on jäänyt europaikkojen ulkopuolelle.

FA Cupin voittaja pääsee myös seuraavan kauden alla pelattavaan Community Shield -otteluun, jossa cup-voittaja kohtaa Valioliigan voittajan. Jos FA Cupin voittaja voittaa myös Valioliigan, cupin finaalissa vastaan asettuu Valioliigan kakkonen.

Palkintorahat

KierrosVoittajalleHäviäjälle
1. esikierroksen voittaja1 125 £375 £
2. esikierros1 444 £481 £
1. karsintakierros2 250 £750 £
2. karsintakierros3 375 £1125 £
3. karsintakierros5 625 £1875 £
4. karsintakierros9 375 £3125 £
1. kierros45 000 £15 000 £
2. kierros75 000 £20 000 £
3. kierros115 000 £25 000 £
4. kierros120 000 £–
5. kierros225 000 £–
Puolivälierät450 000 £–
Välierät1 000 000 £500 000 £
Finaali2 000 000 £1 000 000 £

FA Cup -mestaruudet

SeuraMestaruudetEns. mestaruusViim. mestaruusLoppuottelut
Arsenal141930202021
Manchester United131909202422
Chelsea81970201816
Liverpool81965202215
Manchester City81904202615
Tottenham8190119919
Aston Villa71887195711
Newcastle61910195513
Blackburn Rovers6188419288
Everton51906199513
West Bromwich51888196810
Wanderers5187218785
Wolverhampton4189319608
Bolton4192319587
Sheffield Utd4189919256
Sheffield Wed.3189619356
West Ham3196419805
Preston2188919387
Old Etonians2187918826
Portsmouth2193920085
Sunderland2193719734
Nottingham2189819593
Bury2190019032
Huddersfield1192219225
Leicester1202120215
Oxford1187418744
Royal Engineers1187518754
Derby1194619464
Leeds1197219724
Southampton1197619764
Burnley1191419143
Cardiff1192719273
Blackpool1195319533
Crystal Palace1202520253
Clapham1188018802
Notts County1189418942
Barnsley1191219122
Charlton1194719472
Old Carthusians1188118811
Blackburn Olympic1188318831
Bradford1191119111
Ipswich1197819781
Coventry1198719871
Wimbledon1198819881
Wigan1201320131
Queen’s Park02
Birmingham02
Watford02
Bristol City01
Luton01
Fulham01
Queens Park Rangers01
Brighton01
Middlesbrough01
Millwall01
Stoke01
Hull01

FAQ – usein kysytyt kysymykset

FA Cup – usein kysytyt kysymykset
FA Cup – mistä näkyy tv?
Mistä näkyy FA Cup?
FA Cup otteluohjelma

LUE MYÖS