50 miljoonan euron Gylfi Sigurdsson Valioliiga.comin haastattelussa – ”Everton oli ainoa vaihtoehtoni”
Kuva: Getty Images
Viime kauden päätteeksi islantilainen Gylfi Sigurdsson valittiin jo toisen perättäisen kerran Swansean vuoden pelaajaksi sekä kannattajien että pelikavereiden toimesta.
Hyökkäävä keskikenttäpelaaja pelasi joukkueensa jokaisessa ottelussa ja häntä voi pitää suurimpana yksittäisenä syynä siihen, että Swansea on Valioliigassa myös kaudella 2017-18. Sigurdsson teki viime kauden aikana yhdeksän osumaa ja tämän lisäksi hän oli koko sarjan kolmanneksi eniten maaleja syöttänyt pelaaja.
Loistavat otteet saivat useat Swanseaa suuremmat seurat kiinnostumaan hänestä. Spekuloinneissa esiintyi vahvasti muun muassa hänen entinen seuransa Tottenham. Näistä huhuista huolimatta, Sigurdsson kertoi haastattelussamme, että hänen tavoitteenaan oli vain yksi seura.
– Everton oli koko ajan ainoa vaihtoehtoni.
Neuvottelut siirrosta venyivät yllättävänkin pitkälle. Islantilainen kertoi olevansa helpottunut, että kauppa on viimein toteutunut. Miehestä maksettiin lopulta noin 50 miljoonan euron korvaus. Kyseessä on kaikkien aikojen rahakkaimman siirtokesän kymmenenneksi kallein hankinta.
– Olen onnellinen, että kaikki on vihdoin selvää ja saan olla uuden joukkueeni kanssa. Odotukseni kautta varten ovat korkealla.
Vaikka siirrosta pois Swanseasta huhuttiin jo alkukesästä, toteutui se vasta elokuun 16. päivä. Parhaillaan käynnissä on siis uuteen seuraan ja kaupunkiin tutustuminen sekä uuden asunnon etsinnät.
– Kauden ensimmäiset viikot ovat olleet todella kiireisiä. Ensin oli siirtoneuvottelut ja sen jälkeen noin viikon sisään kolme peliä.
– Kiireestä huolimatta tunnen oloni todella hyväksi ja pidän kaupungista. Toivottavasti löydän itselleni asuinpaikan pian, jotta pääsisin pois hotellista.
Everton on hankkinut Sigurdssonin lisäksi muun muassa Wayne Rooneyn, Jordan Pickfordin ja Michael Keanen. Osa uskoo, että vahvistunut Everton voi parantaa jopa viime kauden seitsemättä sijaansa. Kysyimme Sigurdssonilta, mihin hän uskoo joukkueensa rahkeiden riittävän.
– On vaikea arvioida, mihin suorituksemme lopulta riittää, koska Valioliigassa jokainen peli on todella haastava ja kausi on pitkä. Olemme kuitenkin rakentaneet todella hyvän joukkueen, jossa on laadukkaita pelaajia ja sopivasti kokemusta. Uskon, että suoriudumme kaudesta todella hyvin.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Toimittaja: Liverpool lähellä jättihankintaa – 125 miljoonaa euroa pöytään
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Everton: Rauhallisesti ylöspäin
- Tijjani Reijnders antoi hyväksynnän siirrolle – muuttaako tämä Rodrin tilanteen?
- Aikakauden loppu – Leicester City laitettiin myyntiin
- Vinicius meni ohi – Arsenal käänsi katseet uuteen tähtihyökkääjään
- Huipputuomari vetäytyi Valioliigasta – avasi nyt syyn päätökselle
- Man City -tähdelle pitkä jatkosopimus
- Tottenham myy kapteeninsa La Ligaan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Newcastle: Mihin menossa?
- Athletic: Man Cityn tähtipelaaja lähellä siirtoa Saudi-Arabiaan
- Vinicius meni ohi – Arsenal käänsi katseet uuteen tähtihyökkääjään
- Aikakauden loppu – Leicester City laitettiin myyntiin
- Huipputuomari vetäytyi Valioliigasta – avasi nyt syyn päätökselle
- Tijjani Reijnders antoi hyväksynnän siirrolle – muuttaako tämä Rodrin tilanteen?
- Tottenham myy kapteeninsa La Ligaan
- Enzo Maresca paljasti – tästä syystä Erling Haaland ei voi olla Man Cityn kapteeni
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Newcastle: Mihin menossa?
- Valioliigaseura kieltäytyi rangaistuspotkuista harjoitusottelussa – marssi pois kentältä
- Athletic: Man Cityn tähtipelaaja lähellä siirtoa Saudi-Arabiaan
- Supertietokone ennusti Valioliigan mestarin – haastajille kylmää kyytiä