Ferguson raivoissaan Ashley Colelle rajusta taklauksesta
Sunnuntain ottelussa Manchester Unitedin ja Chelsean välillä nähtiin pahannäköinen tilanne, kun Javier Hernández joutui lontoolaisten Ashley Colen taklauksen kohteeksi. Tilanteessa Unitedin ”Chicharito” laukoi hyvästä paikasta ohi maalin ja Cole tuli myöhässä tilanteeseen ja osui meksikolaista sääreen aivan Chelsean maalin tuntumassa.
Chicharito jäi kentälle makaamaan tuskaisena ja Cole jalkapalloilijoille tuttuun tapaan esitti viatonta. Manchesterin tähtihyökkääjän ottelu oli muutenkin loppumassa, sillä häntä oltiin vaihtamassa kentältä pois, mutta nyt hän joutui siirtymään suoraan jälkitutkimuksiin. Colelle tilanteesta annettiin keltainen kortti, mutta peli jatkui silti Chelsean maalipotkulla.
Ottelun jälkeen sir Alex Ferguson kommentoi tilannetta Guardianille seuraavasti: ”Tuomari antoi tilanteesta hänelle keltaisen, joten en ymmärrä miksei siitä tuomittu pilkkua. Ashley Cole on välillä erittäin holtiton. Hän on totta kai hyvin sitoutunut pelaaja, mutta menee rajan yli aina välillä ja tänään näimme siitä esimerkin. Aamulla näemme tarkemmin mitä vammoja tilanteesta syntyi, mutta Hernandezin jalka on hyvin turta ja hän saattaa olla sivussa muutaman viikon”.
Myös Chelsean manageri André Villas-Boas sano tilanteessa Colen käyttäneen liiallista voimaa. Hän kommentoi asiaa seuraavasti: ”Ehkä hän ei olisi tehnyt sitä, jos linjatuomari olisi tehnyt työnsä. Ehkä, jos peli olisi ollut 0-0, Ashleyllä olisi ollut enemmän kontrollia tilanteesta”.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sunderland paukautti ylivoimaisen voiton
- Käänne takarajalla – iso kauppa kaatui sittenkin
- Viime hetken siirto: Huuhkajien pelaaja Englannin Mestaruussarjaan
- Crystal Palace vahvistumassa entisestään – Everton hyväksynyt kaupan
- Valioliigassa tehtiin 55 miljoonan euron pelaajakauppa juuri ennen siirtoikkunan umpeutumista
- Englantilaisseura on Glen Kamaran perässä – uusi tarjous
- Dramaattinen siirtosaaga päätökseen – Mateta jääkin Crystal Palaceen
- Arteta myöntää: Arsenal kartoittaa siirtovaihtoehtoja
- Manchester Cityn Kalvin Phillips on ollut pitkään hiljaa – nyt edessä lainasiirto
- Manchester United esti pelaajansa siirron Turkkiin
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Liverpool hankkii uuden topparin – hintalappu yli 60 miljoonaa euroa
- Manchester Cityn Rodri latasi suorat sanat tuomarista: ”Tiedän, että olemme voittaneet liikaa…”
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- GdS: Hyökkääjä haluaa jättää Tottenhamin
- Sky: Liverpool on ostoksilla Koillis-Englannissa
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- ESPN: Sunderland-puolustaja ei siirrykään Liverpooliin
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen
- Bournemouth teki tarjouksen Real Madridin puolustajasta