Newcastle tarjosi Ajaxin Vurnon Anitasta kahdeksan miljoonaa

Hollannissa kuhisee: Newcastle on tehnyt paikallisten lehtien mukaan kahdeksan miljoonan punnan tarjouksen Ajaxin Vurnon Anitasta. 23-vuotias keskikenttäpelaaja on jo jonkin aikaa ollut Magpiesin hankintalistalla.

Ajaxin urheilupuolen johtaja Marc Overmars on antanut De Telegraafille haastattelun, jossa se sanoo seuran pitävän kynsin ja hampain kiinni nuoresta tähdestään: ”Olemme tehneet hänelle ehdotuksen uudesta sopimuksesta, joka kestäisi aina vuoteen 2015 tai 2016 asti. Hänestä tulisi seuramme parhaiten palkattuja pelaajia. Vurnon on erittäin tärkeä pelaaja meille, emmekä tahdo hänestä luopua”.

Anita itse on vastikään palkannut itselleen huippu agentin, joten ilmeisesti tahtotila on päästä pois Eredevisiestä. Newcastlen manageri Alan Pardew ei ole onnistunut vielä kesän siirtomarkkinoilla, mutta peräänkuuluttaa kärsivällisyyttä: ”Viestini on, että pysykää kärsivällisinä. Meillä on loistava joukkue. Kaksi tai kolme hankintaa niin meillä on erinomainen joukkue”.