John Terry pelaa lauantaina – tiedossa katastrofi?
Chelsean manageri Roberto Di Matteo on ilmoittanut, että John Terry on kuntoutunut maajoukkepelin loukkaantumisesta ja pelaa lauantaina Queens Park Rangersia vastaan. Tämä tarkoittaa sitä, että Terry kohtaa häntä rasistisesta huutelusta syyttäneen Anton Ferdinandin. Jatkuvasti tulenarkana säilynyt tilanne on vaarassa räjähtää ottelun alun kättelyssä, sillä kumpikaan ei ole antanut periksi suuntaan tai toiseen.
Terry ja Ferdinand eivät ole kohdanneet toisiaan sitten viime kauden kohtaamisen, jonka seurauksena Chelsea kippari on oikeudessa syytettynä rasistisesta huutelusta. Erityisesti Antonin Manchester Unitedissa pelaava veli Rio Ferdinand on julkisesti antanut hyökkääviä lausuntoja entistä maajoukkuetopparipariaan kohtaan.
Lisämausteen lauantaille tuo oikeudessa Terryn puolesta todistanut Ashley Cole, joka on myös kuntoutunut viikonlopun ottelua ajatellen. Rio sai omat sanktionsa solvattuaan Colea Twitterissä, koska tämä puolustaa joukkuekaveriaan tapauksessa.
Chelsean johto Di Matteota myöten odottaa ottelun alun kättelyn sujuvan normaalin käytänteen mukaisesti, mutta brittilehdistö pitää erittäin epätodennäköisenä, että Ferdinand kättelisi kumpaakaan kaksikosta Terry – Cole.
Lauantaina tulemme siis näkemään pystyvätkö ammattiurheilijat jättämään viime kauden skandaalin taakseen ja jatkamaan normaalisti urheilun merkeissä. Jos tämä ei onnistu, tiedossa voi olla useita yhteenottoja kentällä ja sen jälkeen mediassa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Huippuvahvistus myönsi: Brighton on vain väliporras matkalla ylöspäin
- Sieltä se tuli! Fulham vahvistuu – tiskiin lyötiin ennätyskorvaus
- AC Milan puki myyntihousut jalkaan – nämä Valioliiga-seurat kärkkyvät avainpelaajaa
- Newcastle sai rukkaset – pelaaja kieltäytyi 15 miljoonan euron siirrosta
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Coventry City: Lisää laatua kaipaisi
- Nyt se on varmaa: Liverpool hankki pelaajan Barcelonasta
- Siirto Interiin kaatui lääkärintarkastukseen – Crystal Palace iski haaskalle
- Times: Aston Villa voi iskeä kyntensä Real Madridin herkkupalaan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Ipswich Town: Yli 100 miljoonan pelaajahankinnat eivät riitä
- Vieläkö hän pelaa jalkapalloa? Elävä legenda palaamassa Englantiin
- Siirto Interiin kaatui lääkärintarkastukseen – Crystal Palace iski haaskalle
- Nyt se on varmaa: Liverpool hankki pelaajan Barcelonasta
- Hyökkääjä on kesän yksi suurimmista hahmoista – saattaa siirtyä pian Valioliigaan
- Times: Aston Villa voi iskeä kyntensä Real Madridin herkkupalaan
- Lähde: Tottenhamistakin tuttu mies korvaamassa Arsenalin tähtihankinnan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Ipswich Town: Yli 100 miljoonan pelaajahankinnat eivät riitä
- Vieläkö hän pelaa jalkapalloa? Elävä legenda palaamassa Englantiin
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Hull City: suoraan takaisin
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Coventry City: Lisää laatua kaipaisi
- Athletic: Valioliigaseurat hierovat vaihtokauppaa – tähtipelaajat vaihtamassa päittäin