Valioliigakausi 2013-2014 tarjosi monia ikimuistoisia hetkiä, ja mestaruuden voitti lopulta Manchester City. Toimituksemme listasi, mistä muista asioista tämä kausi muistetaan.

Manchester Unitedin mahalasku

Manchester Unitedin kausi oli heikoimpia, mitä seura on ikinä pelannut. Eläköitynyt Sir Alex Ferguson jätti David Moyesille ikääntyneen viime kevään mestarijoukkueen, josta oli jo puristettu parhaat mehut irti. Moyesilla ei ollut aiempaa kokemusta suurseurojen valmentamisesta, joten seurauksena oli katastrofi.

United hävisi kauden aikana peräti 12 ottelua ja pelasi seitsemän tasapeliä. Takkiin tuli muun muassa West Bromwichia, Stokea ja Sunderlandia vastaan. Kausi oli myös sikäli poikkeuksellinen, että United hävisi kahdesti veriviholliselleen Liverpoolille. Manchesterin punaisten kevät päättyi lopulta seitsemänteen sijaan, ja United jäi ilman Mestarien liiga -paikkaa ensimmäistä kertaa 19 vuoteen.

Liverpoolin paluu huipulle

Vaikka Liverpool menetti mahdollisuutensa mestaruuteen, seuran kausi oli silti menestys. Brendan Rodgers luotsasi Reds-ryhmän Mestarien liigaan ensimmäistä kertaa sitten kauden 2009-2010. Valioliigassa Pool jäi toiseksi kaksi pistettä Manchester Cityn taakse.

Kausi oli menestyksekäs myös merseysidelaisten pelaajille. Luis Suárez voitti 31 osumallaan ylivoimaisesti maalipörssin, minkä lisäksi uruguaylaiskärki valittiin koko kauden parhaaksi pelaajaksi. Maalipörssin toiseksi sijoittui kymmenen maalia vähemmän tehnyt Suárezin kärkipari Daniel Sturridge. Tämän lisäksi Rodgers oli ehdolla vuoden manageriksi, joten Liverpoolilla on pitkästä aikaa valoisa tulevaisuus edessä.

Sunderlandin loppukiri

Vielä huhtikuun puolivälissä Sunderland oli putoamisviivan alapuolella. Tuolloin Connor Wickham palasi lainaltaan Stadium of Lightille ja sankaritarina oli valmis. Ensin 20-vuotias nuorukainen johdatti joukkueensa kahdella osumallaan tasapeliin Manchester Cityä vastaan.

City-tasapelin jälkeen Sunderland kaatoi sekä Chelsean että Manchester Unitedin vieraskentällä. Sarjapaikka sai lopulta sinettinsä United-peliä seuranneessa kotiottelussa West Bromwichia vastaan. Black Cats nappasi pelistä 2-0-voiton ja varmisti, että seura nähdään Valioliigassa myös ensi kaudella.

Vincent Tanin yksinvaltius Cardiffissa

Koko Cardiff sai kärsiä seuran omistajan Vincent Tanin tekosista. Vuonna 2010 Walesiin saapunut malesialainen nousi otsikoihin jo kauden alkupuolella korvattuaan Bluebirdsien rekrytointipäällikön Ian Moodyn poikansa ystävällä Alisher Apsalyamovilla, jolla ei ollut ennestään jalkapallosta minkäänlaista kokemusta. Apsalyamov joutui myöhemmin lähtemään seurasta työskenneltyään ilman viisumia.

Tan nosti uudelleen kohun joulukuun lopulla uhattuaan Cardiffin pidettyä manageria Malky Mackayta potkuilla. Kaksi ottelua uhkauksen jälkeen Mackay potkittiin pois seurasta. Skotin seuraajaksi palkattiin tammikuussa Ole Gunnar Solksjaer, mutta hänkään ei pystynyt enää estämään Cardiffin putoamista.

Nicolas Anelkan tuuletus

Nicolas Anelkan palattua Kiinasta Valioliigaan West Bromwich odotti saavansa kokeneen maalitykin. Ainoaksi asiaksi, josta 35-vuotias ranskalaiskärki Baggiesissä muistetaan, jäi kuitenkin 28. päivä joulukuuta pelattu West Ham -ottelu. Tuolloin Anelka tuuletti kauden toista maaliaan juutalaisvastaisella eleellä. Hyökkääjä väitti kunnioittaneensa ranskalaista koomikkoa Dieudonne M’Bala M’Balaa.

Tuuletus kävi Anelkalle kalliiksi, sillä ranskalainen sai viiden ottelun pelikiellon rasistisesta eleestä. West Bromwich ei katsonut entisen Chelsea-tähden touhuja hyvällä ja erotti hyökkääjänsä tapauksen jälkeen seurasta. Anelka on edelleen ilman seuraa möhlittyään huhtikuussa mahdollisen siirtonsa Atlético Mineiroon.