Yksi kaikkien aikojen upeimmista pelaajaurista sai päätöksensä 19. toukokuuta vuonna 2014 – tuo ura, joka sai alkunsa debyyttiottelussa 2. maaliskuuta vuonna 1991. Ryan Giggsin pelaajaura Manchester Unitedissa kesti yli 23 vuotta. Pitkän uran aikana Giggs pelasi Unitedin riveissä 962 ottelussa, joissa syntyi 168 maalia.

Giggsille tarjottiin ensimmäistä ammattilaissopimusta hänen 17-vuotissyntymäpäivänään. Walesin velho hyväksyi sopimuksen kahta päivää myöhemmin, ja tuskin tuolloin pojan iässä oleva juniori osasi edes ajatella saavutustensa määrää pelaajauran päättyessä. Giggs nousi kaudella 1991-92 edustusjoukkueen vakiokasvoksi, ja johdatti samalla kaudella kapteenina Unitedin nuorten FA Cupin voittoon – käsite ”Class of 92” oli saanut alkunsa.

Giggs nousi nopeasti parrasvaloihin myös kenttien ulkopuolella. Nuori poika sai poikkeuksellista huomiota medialta, ja vuonna 1994 Giggs sai jopa oman tv-ohjelman nimeltään Ryan Giggs’ Soccer Skills. Giggs mullisti jalkapalloilijoiden kuvan mediassa. Voidaan sanoa, että Giggsin myötä jalkapalloilijoista tuli julkkiksia, joita verrattiin esimerkiksi isoihin musiikkialan supertähtiin.

Ensimmäinen mestaruus

Giggs nousi kaudella 1992-93 Unitedin avainpelaajien joukkoon. Giggs auttoi suorituksillaan Unitedin ensimmäiseen liigamestaruuteen 26 vuoden tauon jälkeen. Kauden päätteeksi Giggs valittiin pelaajayhdistyksen vuoden nuoreksi pelaajaksi. Seuraava kausi oli maalimäärältään seuraikonin uran paras – 13 maalillaan Giggs johdatti Unitedin toiseen peräkkäiseen Valioliigan mestaruuteen. Giggs pokkasi jälleen pelaajayhdistyksen vuoden nuoren pelaajan tittelin. Kahta peräkkäistä nuoren pelaajan titteliä ei ollut kukaan aikaisemmin saavuttanut.

Kausi 1994-95 oli Giggsille vaikea loukkaantumisten myötä. Seuraavalla kaudella walesilainen palasi entistä vahvempana ja johdatti Unitedin tuplamestaruuteen. Valioliigan lisäksi United valloitti FA Cupin kaatamalla finaalissa verivihollisensa Liverpoolin.

Giggs tunnettiin hienoista maaleistaan. Walesilaisen tekemät maalit nousivat useasti äänestyksiin kauden hienoimmaksi maaliksi. Yksi ikimuistoisimmista Giggsin maaleista tuli FA Cupin välierien uusintaottelussa vuonna 1999 Arsenalia vastaan. Pelattiin jatkoaikaa ja Giggs sai pallon kentän keskiviivan lähettyvillä. Giggs sooloili kentän läpi niputtaen Arsenalin puolustuksen ja laukoi pallon yläriman alle ohi Arsenal-vahti David Seamanin.

Vuosi 1999 oli Unitedille menestys. Joukkue voitti ikimuistoisen triplamestaruuden. Mestarien liigan finaalissa Bayern Müncheniä vastaan Giggs oli alustamassa Unitedin tasoitusmaalia lisäajalla. Giggsin oikean jalan laukaus epäonnistui, mutta Teddy Sheringham oli oikeassa paikassa ja jatkoi pallon maaliin. Ole Gunnar Solksjaer viimeisteli hetkeä myöhemmin Unitedin 2-1-voittolukemat.

Ennätysten 2000-luku

Giggsistä tuli vuonna 2002 pisimpään Unitedissa yhteen menoon pelannut pelaaja Denis Irwinin siirtyessä Wolvesin riveihin. Giggs saavutti Unitedissa kolme Valioliigan mestaruutta neljän vuoden sisään 2000-luvun alussa. Giggsille järjestettiin juhlaottelu kauden 2001-02 kynnyksellä hänen vietettyään 10-vuotisjuhliaan seuran riveissä. Kaudella 2002 Giggs saavutti urallaan sadan maalin rajapyykin ottelussa Chelseaa vastaan.

Kaudella 2003-04 Giggsistä tuli yhdessä Roy Keanen kanssa eniten FA Cupin voittoja United-paidassa kerännyt pelaaja neljällä pystillään. Syyskuussa 2004 Giggsistä tuli kolmas United-pelaaja, joka ylitti 600 pelatun ottelun rajan. Walesilainen nousi kunniakkaaseen ryhmään Sir Bobby Charltonin sekä Bill Foulkesin kanssa. Vuonna 2005 Giggs nostettiin Englannin jalkapallon Hall of Fameen työstään englantilaisen jalkapallon hyväksi.

United-puheenjohtaja David Gill ei tapojensa mukaisesti suostunut sopimaan yli 30-vuotiaiden pelaajien kanssa yli vuoden mittaisia sopimuksia – Giggs oli poikkeus. Vuonna 2007 Giggs nousi ennätyksen haltijaksi voitetuissa liigamestaruuksissa yhdeksännellä mestaruudellaan. Kaudella 2007-08 paukkui sataset – joulukuussa 2007 Giggs teki 100. Valioliiga-maalinsa ja helmikuussa 2008 walesilainen pelasi 100. ottelunsa Mestarien liigassa.

Samalla kaudella Giggs rikkoi Sir Bobby Charltonin ennätyksen esiintymisissä United-paidassa. 759. ottelu United-paidassa tuli Mestarien liigan finaalissa Chelseaa vastaan. Voiton myötä Giggs nappasi uransa toisen Mestarien liigan voittopokaalin.

Giggs siirtyi myöhemmillä pelivuosillaan pelaamaan laidasta keskelle. Sir Alex Fergusonin päätös peluuttaa Giggsiä keskellä onnistui – Giggs valittiin urallaan ensimmäistä kertaa pelaajayhdistyksen vuoden pelaajaksi.

Giggsin pelaajaura jatkui aina vuosi vuodelta uudella jatkosopimuksella. Walesilaisen vastuu kentällä väheni, mutta Giggs väläytteli tuttuun tapaansa vastuuta saadessaan. Giggs palkittiin vuonna 2011 Kultainen kenkä -palkinnolla. Palkinto myönnetään vuosittain pelaajalle, joka on ansioitunut jalkapallossa ja on kunnioitettu henkilö kannattajien sekä ammattijalkapalloilijoiden keskuudessa. Viimeisinä pelivuosinaan Giggsistä tuli ensimmäinen pelaaja Mestarien liigassa, joka on onnistunut tekemään maalin 16 eri kaudella.

Seurauskollisuuden perikuva

On hyvin todennäköistä, ettei kukaan tule Giggsin tapaan pelaamaan yli 900:ää sataa ottelua yhden joukkueen riveissä. Raha näyttelee nykypäivänä isoa osaa jalkapallossa, ja moni pelaaja siirtyy isomman palkkapussin perässä seurasta toiseen. Myös Giggsillä oli siihen mahdollisuutensa.

Pelaajauran päättyessä Giggs siirtyy hollantilaisen Louis van Gaalin alaisuuteen Unitedin apuvalmentajaksi. Giggs kerää van Gaalin alaisuudessa arvokasta oppia kokeneelta managerilta, minkä jälkeen hän ottanee vetovastuun managerina – kenties Unitedissa?

– Tämä päivä on minulle uusi kappale täynnä monia tunteita – valtavaa ylpeyttä ja surua, mutta kaikista eniten jännitystä tulevaisuutta ajatellen. Toivon United-kannattajien jakavan uskoni siitä, että seura sekä hallinta ja omistajat tekevät kaikkensa nostaakseen tämän seuran takaisin sinne, mihin se kuuluu. Toivon teidän olevan mukana tien jokaisella askelmalla. Teille, maailman parhaille kannattajille maailmassa, haluan sanoa kiitos. Olen rakastanut jokaista teille pelattua minuuttia ja edustaessani maailman parasta ja suurinta seuraa. Nähdään ensi kaudella, Giggs päätti kannattajille suunnatun tiedotteen.

Saavutukset

Valioliigan mestaruus: 1992-93, 1993-94, 1995-96, 1996-97, 1998-99, 1999-2000, 2000-01, 2002-03, 2006-07, 2007-08, 2008-09, 2010-11, 2012-13
FA Cupin voitto: 1993-94, 1995-96, 1998-99, 2003-04
Liigacupin voitto: 1991-92, 2005-06, 2008-09
FA Community Shieldin voitto: 1992-93, 1993-94, 1995-96, 1996-97, 2002-03, 2006-07, 2007-08
Mestarien liigan voitto: 1998-99, 2007-08
Uefa Super Cupin voitto: 1991
Intercontinental Cupin voitto: 1999
Seurajoukkueiden maailmanmestaruus: 2008