Tottenhamin Amerikan kiertue käyntiin maalijuhlilla
Kuva: Getty Images
Tottenhamin Amerikan kiertue käynnistyi maalijuhlilla, kun joukkue kohtasi MLS-seura Seattle Soundersin yhdysvaltalaisten kotikentällä. Soundersien riveissä pelasivat muun muassa Usan MM-joukkueesta tuttu kaksikko Clint Dempsey ja DeAndre Yedlin.
Spurs sai ottelulle hyvän alun, kun Lewis Holtby vei joukkueensa johtoon vain 10 minuutin pelin jälkeen. Gonzalo Pineda tasoitti parikymmentä minuuttia myöhemmin rangaistuspotkusta lukemat 1-1:een.
Toisen puoliajan alussa oli Osvaldo Alonson vuoro osua ja Seattle johti 2-1. 54. minuutilla oli Spursin vuoro tasoittaa rangaistuspotkusta. Pilkun laukoi sisään Roberto Soldado.
78. minuutin kohdalla Seattle oli jälleen kiinni voitossa, kun vaihtomies Tristan Bowenin laukaus ohitti Brad Friedelin. Hetkeä myöhemmin Iago Falgue tälläsi kuitenkin rangaistuspotkusta Tottenhamin jo toista kertaa tasoihin. Falguen maali jäi kamppailun viimeiseksi ja ottelu päättyi 3-3-lukemiin.
Spursin harjoituskausi jatkuu torstaina Kanadassa, jolloin vastaan asettuu Jermain Defoen edustama Toronto FC.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Di Marzio: Arsenal-hyökkääjä herättää kiinnostusta Italiassa
- Unai Emery vahvisti: Hyökkääjä jättää Aston Villan pysyvästi kesällä
- Benjamin Šeško haluaa Michael Carrickin jäävän Manchester Unitediin
- Jürgen Klopp povaa Florian Wirtzistä MM-kisojen tähteä
- Fantasy Premier League: GW 35 – tässä parhaat pelaajat kauden loppusuoralle
- Jesse Lingard kertoi mielipiteensä Manchester Unitedin valmentajatilanteesta
- Caoimhin Kelleher: Diogo Jotan kuolema vaikuttanut Liverpoolin peliesityksiin
- Hämmentäviä hetkiä Eurooppa-liigan välierässä – erikoinen rangaistuspotku englantilaisten kohtaamisessa
- Mauricio Pochettino otti kantaa Tottenhamin kriisiin: ”Todella surullista”
- BBC: Valioliiga-seura haluaa Craig Bellamyn päävalmentajakseen
- Mestarien liigan oikeudet vaihtavat omistajaa Suomessa – näin käy Valioliiga-jättien europelien
- Hämmentäviä hetkiä Eurooppa-liigan välierässä – erikoinen rangaistuspotku englantilaisten kohtaamisessa
- BBC: Valioliiga-seura haluaa Craig Bellamyn päävalmentajakseen
- Mauricio Pochettino otti kantaa Tottenhamin kriisiin: ”Todella surullista”
- Manchester United julkaisi tärkeän pelaajasopimuksen
- Telegraph: Manchester United kiinnostunut Andoni Iraolasta
- Telegraph: Bruno Fernandes vaatii Manchester Unitedilta kunnianhimoa suostuakseen jatkosopimukseen
- Valioliigaseura vaihtaa valmentajaa – loppukauden diili
- Caoimhin Kelleher: Diogo Jotan kuolema vaikuttanut Liverpoolin peliesityksiin
- GdS: Serie A:n suurseura pääsi yhteisymmärrykseen sopimuksesta Tottenham-pelaajan kanssa