Newcastle on ollut ahkera kesän siirtomarkkinoilla. St. James Parkille on saapunut peräti seitsemän uutta vahvistusta. Onko rajusti uudistunut Magpies valmis taistelemaan europaikoista?

Viime kausi

Newcastlen viime kausi käynnistyi 0-4-murskatappiolla Manchester Cityn vieraana. Kuudesta ensimmäisestä ottelusta joukkue hävisi myös Evertonille ja Hull Citylle. Syyskauden parasta aikaa Magpiesien leirissä oli marraskuu, jolloin voitto irtosi kuukauden jokaisesta ottelusta. Vuodenvaihteen tienoilla Newcastle ajautui kolmen ottelun tappioputkeen, joka päättyi 18. päivä tammikuuta voitolla West Hamista.

Helmikuussa Magpies joutui uuteen kierteeseen ja hävisi murskalukemin Sunderlandille (0-3), Chelsealle (0-3) ja Tottenhamille (0-4). Helmikuun ainoa voitto tuli Aston Villasta. Tappio Tyne-Wear Derbyssä oli Newcastlelle ensimmäinen, sitten vuoden 1923. Magpiesien maaliskuu käynnistyi voitolla, mutta päähuomio kiinnittyi joukkueen managerin Alan Pardew’n hölmöilyyn. Pardew ajettiin kentän sivuun valmentajan puskettua Hullin David Meyleriä.

Pardew’n tempaus sai Newcastlen pakan täysin sekaisin, mikä näkyi joukkueen loppukauden otteluissa. Viimeisestä kymmenestä pelistä Magpies hävisi peräti kahdeksan. Newcastlen kausi päättyi lopulta kymmenenteen sijaan.

Myöskään cup-pelit eivät tuottaneet Newcastlelle menestystä. Liigacupissa matka päättyi neljännellä kierroksella Manchester Cityä vastaan. FA Cupissa Magpies karsiutui heti kolmannella kierroksella Cardiffin mentyä otteluparista jatkoon.

Pelaajasiirrot – lähteneet

Mathieu Debuchy (Arsenal)

Debuchyn lähtö on eittämättä suuri menetys Newcastlelle. 29-vuotias Ranskan maajoukkueen laitapuolustaja kuului kahden kauden aikana Magpiesien runkopelaajiin ja pelasi yhteensä 43 ottelua seuran paidassa. Bacary Sagnan lähdettyä Manchester Cityyn Debuchylle lienee tiedossa suora paikka Arsenalin avauksessa. Newcastlessa ranskalaisen korvaa Hollannin MM-joukkueesta tuttu Daryl Janmaat.

Dan Gosling (Bournemouth)

Goslingin sopimus päättyi. 24-vuotiaan englantilaisen peliaika jäi Newcastlessa viime kaudella vähäiseksi, sillä keskikenttäpelaaja pelasi vain neljä Valioliiga-ottelua joukkueensa kokoonpanossa. Alemmalla sarjatasolla Gosling saanee suurempia minuutteja.

Shola Ameobi

Myös Ameobin sopimus loppui edelliseen kauteen. 32-vuotias nigerialaishyökkääjä edusti Newcastlea 14 vuoden ajan ja viimeisteli 53 maalia 311 pelaamassaan sarjaottelussa. Lyhyttä lainapestiä Stokessa lukuun ottamatta Ameobia ei olla nähty muualla kuin St. James Parkilla. Ensi kaudella nigerialaista odottavat uudet haasteet.

Romain Amalfitano (Dijon)

Amalfitanon sopimus päättyi. 24-vuotias ranskalainen ei pelannut kahden vuoden aikana yhtäkään Valioliiga-ottelua Newcastlen paidassa. Amalfitano vietti viime kauden lainalla Dijonissa. Keskikenttäpelaaja edustaa kyseistä seuraa myös tulevalla kaudella.

Pelaajasiirrot – saapuneet

Rémy Cabella (Montpellier)

Newcastle maksoi Cabellasta Montpellierille reilun 11 miljoonan euron siirtokorvauksen. 24-vuotias Ranskan maajoukkueen keskikenttäpelaaja teki viime kaudella 14 maalia 37 pelaamassaan Ranskan liigan ottelussa. Maalinteon lisäksi Cabellan vahvuuksiin kuuluu lyhysyöttöpeli. Hyökkäävä keskikenttäpelaaja loistaa myös monipuolisuudellaan, sillä hän pystyy pelaamaan myös molempia laitoja. Newcastlessa Cabellan rooli löytyy todennäköisesti kymppipaikalta tammikuussa seuran jättäneen Yohan Cabayen korvaajana.

Siem de Jong (Ajax)

25-vuotias de Jong tunnetaan vahvana viimeistelijänä. Vuodesta 2007 Ajaxia edustanut keskikenttäpelaaja pelasi yhteensä kolme yli kymmenen maalin kautta hollantilaisseuran paidassa. De Jong voi pelata myös hyökkääjänä. Newcastlessa hollantilainen noussee suoraan avaukseen.

Emmanuel Rivière (Monaco)

Monacosta noin seitsemän miljoonan euron hintaan saapunut Rívière on potentiaalinen onnistuja. 24-vuotias ranskalaishyökkääjä iski viime kaudella 10 osumaa 30 pelaamassaan ottelussa, joten maalinteon mies taitaa. Monacossa Rivièren peliaikaa verottivat Radamel Falcaon ja Dimitar Berbatovin tasoiset tähtihyökkääjät. Newcastlessa Rivière taistelee avauskokoonpanon paikasta Papiss Cissén kanssa.

Daryl Janmaat (Feyenoord)

Hollannin MM-joukkueesta tuttu Janmaat hankittiin paikkaamaan Arsenaliin siirtyneen Debuchyn lähtöä. 25-vuotias laitapuolustaja pelasi viime kaudella 30 Hollannin pääsarjan ottelua Feyenoordin paidassa. Janmaatin vahvuuksiin kuuluvat oikea-aikaiset taklaukset ja syöttötaito. MM-kisoissa hollantilainen sai tehtyä keskimäärin kolme onnistunutta taklausta per peli.

Jack Colback (Sunderland)

Colback siirtyi Newcastleen ilmaiseksi sopimuksensa päätyttyä. Koko uransa tähän mennessä Sunderlandissa pelanneen 24-vuotiaan keskikenttäpelaajan valinta on yllättävä, sillä kyseessä on kilpailijaseura. Colback pystyy pelaamaan myös vasemman laitapuolustajan paikalla. Keskikenttäpelaaja on vahva pitämään palloa.

Newcastleen siirtyivät myös Tenerifen 20-vuotias hyökkääjä Ayoze Pérez sekä Shakhtar Donetskin argentiinalaiskärki Facundo Ferreira. Ferreira saapui seuraan lainasopimuksella.

Joukkueen vahvuus

Newcastlella on laadukas keskikenttä. Pohjalla pelaavat Cheick Tioté, Vurnon Anita sekä Moussa Sissoko omaavat kovan työmoraalin ja ovat hyviä rikkomaan vastustajan peliä. Kolmikosta Sissoko taitaa myös hyvin pelintekijän roolin, mistä osoituksena viime kauden kuusi maalisyöttöä.

Keskikentän hyökkäyspuolesta pitävät huolen uudet hankinnat 14-maalin mies Rémy Cabella ja seitsemän osumaa viimeistellyt Siem de Jong. Heistä Cabella sai viime kaudella tililleen myös viisi maalisyöttöä.

Joukkueen heikkous

Newcastle teki viime kaudella vain 43 maalia, joista lainapelaaja Loic Rémy viimeisteli jopa 14. Rémyn palattua QPR:n paitaan kysymys kuuluukin, kenestä nousee uusi hyökkäyksen johtohahmo? Cissé on rypenyt hyvän debyyttikautensa jälkeen pohjamudissa. Viime kaudella senegalilaishyökkääjä viimeisteli vain kaksi maalia 24 pelaamassaan ottelussa.

Hyökkäyksen mahdolliseksi onnistujaksi voisi mainita Monacosta saapuneen Emmanuel Rivièren. Ranskalainen sai viime kaudella tehtyä kymmenen maalia, mutta on eri asia, onnistuuko sama kovempitasoisessa Valioliigassa. Joka tapauksessa Rivière yltänee ainakin 5-7 osumaan.

Valmennus

Tuleva kausi on Alan Pardew’lle neljäs kokonainen Newcastlen peräsimessä. 53-vuotias britti astui seuran peräsimeen joulukuussa 2010 Chris Hughtonin saatua potkut. Pardew’n Newcastle-uran tähän mennessä merkittävin kausi on ollut 2011-2012, jolloin hän luotsasi joukkueen Eurooppa-liigaan ja voitti Valioliigan vuoden manageri -palkinnon. Suvantovaiheena voi mainita edellisen kauden loppupuolen. Tuolloin Magpies hävisi 21 viimeisestä ottelustaan peräti 15.

Pardew suosii hankinnoissaan ranskalaisia ja ranskaa puhuvia pelaajia. Newcastlen nykyisestä kokoonpanosta jopa kahdeksan tulee Ranskasta. Tämän lisäksi joukkueesta löytyy kolme Ranskaa pääosin puhuvaa pelaajaa, joten ei ole epäselvyyksiä, millä kielellä St. James Parkilla pääosin kommunikoidaan.

Pardew käyttää pääosin 4-2-3-1-muodostelmaa. Muodostelmassa keskikentän pohjan luovat kaksi puhtaasti puolustavaa pelaajaa (Anita ja Tioté), joiden perimmäinen tarkoitus on rikkoa vastustajan peliä. Kärjen alapuolella pelaavan hyökkäävän keskikenttäpelaajan täytyy osata antaa laadukkaita syöttöjä ja tarvittaessa myös laukoa. Kyseisen roolin saa todennäköisesti tuore hankinta Cabella, joka oli Montpellierissa joukkueensa johtohahmo.

Myös laitojen on tärkeää taitaa pallon jakaminen, sillä lähes kaikki pallot pelataan joukkueen kärkipelaajalle. Viime kaudella 63 prosenttia Newcastlen laukauksista tuli keskeltä, mikä osoittaa keskushyökkääjän tärkeyden Pardew’n pelikuvioissa.

Tärkein pelaaja

Moussa Sissoko

Sissokon pelintekijän taidot ovat Castlelle elintärkeitä. 24-vuotias oikealla laidalla pääosin viihtyvä ranskalainen omaa hyvät syöttötaidot, josta hyvän esimerkin antaa viime kauden kuusi maalisyöttöä. Sissoko sai myös annettua keskimäärin kaksi niin sanottua avainsyöttöä ottelua kohden. Ranskan maajoukkuepelaaja pystyy pelaamaan tarvittaessa keskikentän pohjalla puolustavammassa roolissa.

Arvio

Newcastle on uudistanut rankalla kädellä joukkuettaan välttääkseen viime kauden mahalaskun. Varsinkin hyökkäyspäätä on vahvistettu useammalla potentiaalisella maalintekijällä, jotta tehottomuus saataisiin kitkettyä pois Magpiesien pelistä.

Newcastlea suosii helpohko alku, sillä ainoastaan avauskierroksella vastaan tulevaa Manchester Cityä voidan pitää äärimmäisen kovana vastuksena. Muita Magpiesin kohtaamia joukkueita ensimmäisen kuuden kierroksen aikana ovat muun muassa putoajaehdokas Aston Villa sekä rajusti tyhjentynyt Southampton. Newcastlella onkin nyt oiva tilaisuus saada hyvä startti kaudelle ja nostaa pelinsä uuteen lentoon. Taso Valioliigassa on kuitenkin niin kova, että Magpies taistelee nykyisellä materiaalillaan sijoista 7-8.

Kokoonpano

Maalivahdit

1 Tim Krul
21 Rob Elliott

Puolustajat

2 Fabricio Coloccini
3 Davide Santon
6 Mike Williamson
13 Mapou Yanga-Mbiwa
19 Massadio Haidara
27 Steven Taylor
30 Curtis Good
36 Paul Dummett
Ryan Taylor
Daryl Janmaat

Keskikenttä

7 Moussa Sissoko
8 Vurnon Anita
14 Jack Colback
15 Siem de Jong
16 Rémy Cabella
18 Jonás Gutiérrez
20 Gaël Bigirimana
23 Haris Vuckic
31 Shane Ferguson
39 Mehdi Abeid

Hyökkäys

9 Papiss Demba Cissé
10 Hatem Ben Arfa
11 Yoan Gouffran
17 Ayoze Pérez
25 Gabriel Obertan
26 Facundo Ferreyra
28 Sam Ameobi
29 Emmanuel Rivière