Crystal Palacen urheilujohtaja erosi – syynä tekstiviestikohu

Crystal Palace kertoi tiedotteessaan, että joukkueen urheilujohtaja Iain Moody on pyytänyt eroa. Pyyntö hyväksyttiin välittömästi.
Syynä on väitetty tekstiviestikohu, johon Moody on syyllistynyt yhdessä entisen Cardiff-luotsi Malky Mackayn kanssa. Kaksikko toimi viime kaudella yhdessä Cardiffissa, jossa Moody vastasi pelaajahankinnoista. Tekstiviesteissä oli tiettävästi rasistisia, seksistisiä ja homofobisia loukkauksia.
Samalla Mackay käytännössä menetti mahdollisuutensa päästä Palacen uudeksi päävalmentajaksi. Mackay on ollut ilman töitä viime joulukuusta, jolloin hän sai Cardiffista potkut. Moody oli saanut lähteä jo pari kuukautta aiemmin.
Tässä muutama väitetty tekstiviesti Moodyn ja Mackayn välillä:
– Hän on käärme, homokäärme. Ei voi luottaa. (Viitattiin toisen seuran työntekijään)
– Ei kovin montaa valkoista tuossa listassa, mutta mietinnän arvoinen. (Viitattiin potentiaalisten hankintojen listaan)
– Siitä vaan, läski Phil. Ei ole mitään parempaa kuin juutalainen, joka menettää rahojaan. (Viitattiin agentti Phil Smithiin)
Lähde: BBC
Toimittajan sana
Rajuja juttuja, mikäli väitetyt tekstiviestit pitävät paikkaansa. Tässä tapauksessa Moodyn erottaminen (tai muodollisesti Moodyn eroaminen) oli ainoa vaihtoehto. Missään nimessä Palace ei voi myöskään palkata Mackayta uudeksi päävalmentajaksi.
Vähän liikaa on tapahtunut Palacen kokoisen seuran ympärillä viime aikoina. Ensin Tony Pulis lähti pari päivää ennen kauden alkua ja nyt tämä. Ilmankin tällaista sekoilua Palacella olisi ollut tarpeeksi haasteita sarjapaikkansa uusimisessa.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Lyon jäi siirtokilvassa kakkoseksi – Wolverhampton nappasi brassilupauksen riveihinsä
- Fabrizio Romano: Juuri uuden managerinsa nimittänyt Everton teki tarjouksen Chelsean maajoukkuepelurista
- Draamaa kulisseissa – tämän takia João Cancelo on jättämässä Manchester Cityn
- VIRALLISTA: Manageripersoona palaa Valioliigaan – edessä hurja savotta
- Newcastle ja Fulham kilpailevat Norjan maajoukkuepelaajasta
- Fulhamille lisää Serbian maajoukkuekokemusta Serie A: sta – 10 miljoonan keskikenttäpelaaja matkaa Lontooseen Torinosta
- Everton-kasvatti julkaisi hyvästinsä kotiyhteisölle: ”Tiedän että monet eivät ymmärrä”
- Jättiyllätys! João Cancelo on siirtymässä Manchester Citystä pois
- Brighton värväsi Ruotsin maajoukkueen keskikenttäpelaajan – Moises Caicedon nimi ei poistu siirtohuhuista
- Jonjo Shelvey on lähdössä Newcastlesta seitsemän vuoden jälkeen
- Jättiyllätys! João Cancelo on siirtymässä Manchester Citystä pois
- José Mourinho paljasti: Huipputopparin Tottenham-siirto kariutui vain muutaman miljoonan euron vuoksi: ”Tottenham ei auttanut minua”
- Asiantuntija ihmetteli tuomarointia Liverpool-tähden ruman tempun kohdalla: ”Hän tietää, että hänet olisi pitänyt ajaa ulos”
- ”Tämä ei tunnu hyvältä” – Jürgen Klopp pohdiskeli Liverpoolin cup-jahdin päättymisen syitä
- Sky: Internazionale haluaa Manchester Unitedin pitkäaikaisen topparin
- Arsenalin onnistuminen sopimusneuvotteluissa alleviivautuu – kultakimpale löi nyt esteen PSG:lle
- Lähde: Arsenalin brasilialaislaituri matkalla Teemu Pukin joukkuetoveriksi
- Erik ten Hag kommentoi Christian Eriksenin loukkaantumista
- The Athletic: Tottenhamin varmana pidetty puolustajakauppa pysähtyi – entinen Arsenal-tähti oli jo matkalla korvaajaksi
- Draamaa kulisseissa – tämän takia João Cancelo on jättämässä Manchester Cityn