Newcastle ei näyttänyt todellakaan parastaan harjoituspelissä keskiviikon vastaisena yönä Suomen aikaa.
Joukkue nimittäin hävisi 3-4-lukemin USA:n kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavalle Portland Timbers II:lle. Kyseessä on saman nimisen MLS-seuran reserviryhmä.

Newcastle meni ottelussa johtoon kesähankinta, keskikenttämies Georginio Wijnaldumin maalilla, kun peliä oli käyty kuusi minuuttia.

Lopulta puolustusvirheiden seurauksena isäntäjoukkue karkasi jo 4-1-johtoon välillä ennen Newcastlen pientä, mutta riittämätöntä, loppukiriä. Newcastlen kaksi viimeistä maalia olivat 19-vuotiaan laiturin Rolando Aaronsin käsialaa.

Newcastle maksoi 14,5 miljoonaa puntaa PSV:lle Wijnaldumista, jolle maali oli seuran paidassa ensimmäinen. Seura teki alkuviikosta vasta toisen kesähankintansa, kun lupaava serbialaishyökkääjä Aleksandar Mitrovic, 20, ostettiin 13 miljoonalla punnalla Anderlechtistä. Nuorukainen ei ollut vielä tässä ottelussa mukana.

Tuloksien perusteella joukkue tarvinnee vielä pari muutankin vahvistusta Valioliigassa pärjäämiseen.