Leicester lainasi Swansean nopeajalkaisen laiturin
Kuva: Getty Images
Leicester on tehnyt siirtoikkunan sulkeutumisen loppuhetkillä kauden kattavan lainasopimuksen Swansean Nathan Dyerin kanssa. 27-vuotias Dyer on pelannut Swanseassa kuusi vuotta, vakiinnuttanut seuran kanssa paikan Valioliigassa ja voittanut Englannin liigacupin.
– Manageri halusi minut auttamaan joukkuetta kehittymään. Tulen antamaan seuralle kaikkeni, Dyer kommentoi siirtoaan.
Hyökkäävä laitapelaaja viihtyy molemmilla laidoilla. Vain 165-senttinen englantilainen on tunnettu erityisesti nopeudestaan ja yksi vastaan yksi -pelaamisestaan. Mies on viimeistellyt walesilaisille 21 maalia 217 pelissä.
Tällä kaudella Dyer jäi Swanseassa nokkimisjärjestyksessä hyvin kauden avanneiden Jefferson Monteron ja Andre Ayewin taakse. Dyer on Leicesterin kesän seitsemäs hankinta.
Lähde: Leicesterin verkkosivut
LUE MYÖS:
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Liverpoolin avainpelaaja jäi ilman jatkosopimustarjousta: ”Tulin siitä todella surulliseksi”
- Jamie Carragher: Erling Haalandia pidetään tulevaisuudessa kaikkien aikojen parhaana maalintekijänä
- Manchester Unitedin legenda ylisti huippulupausta: ”Eräänlainen sukupolvitalentti”
- Wayne Rooney ei usko Michael Carrickin kommentteja: ”Hänen on sanottava tietyt asiat julkisuudessa”
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Enzo Maresca antoi palautetta pelaajilleen – tätä pitäisi välttää: ”Teemme niin enemmän kuin tarve vaatii”
- Lähde: Fulham-luotsi potku-uhan alla
- Manchester City hallitsi Mestarien liigassa – Erling Haaland maalasi kahdesti
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Manchester City hallitsi Mestarien liigassa – Erling Haaland maalasi kahdesti
- Valioliigasta viisi ehdokasta parhaaksi miespelaajaksi Ballon d’Or -gaalassa
- Liverpool teki merkittävän muutoksen – uusi sponsoridiili on massiivinen
- Aston Villa vei pisteet vieraskentältä – toppari antoi kaksi maalisyöttöä
- Kaverukset ottivat kovasti yhteen – ”Hän on hyvä ystäväni, mutta”
- Huippupelaaja palaa lähes kahden vuoden tauon jälkeen Valioliigaan
- Paljastus Newcastlen kulisseista: Eddie Howen lähtöön valmistauduttiin 8-9 kuukautta
- Liverpool tyhjenee
- ”Kun Man City ottaa yhteyttä, sille ei sanota ei” – Cityn tähtihankinta avasi siirtoaan