Valioliigaseurojen kannattajat protestoivat viikonloppuna yhdessä kalliita lippujen hintoja vastaan. BBC:n mukaan otteluiden hinnat ovat nousseet vuoden 2011 jälkeen 15 prosenttia.

Mielenosoitukseen osallistuu myös kymmenen eri Mestaruussarjan seuran kannattajia. Mukana ovat Queens Park Rangersin, Hull Cityn, Bristol Cityn, Cardiffin, Leedsin, Birmingham Cityn, Nottingham Forestin, Middlesbrough’n, Boltonin ja Readingin kannattajaryhmät.

Valioliigan mukaan seurat ovat saaneet kannattajiltaan runsaasti pyyntöjä tehdä lipuista sopivamman hintaisia. Kannattajat aikovat esitellä protestikylttejä viikonlopun otteluiden aikana. Twenty’s Plenty mielenosoituksen tarkoituksena on saada 20 puntaa pois vierasotteluiden hinnoista.

Sunnuntaina pelataan Merseysiden derby Evertonin ja Liverpoolin välillä ja Arsenalin kotiottelu Manchester Unitedia vastaan. Osa seuroista saattaa kuitenkin kieltää protestikyltit. Esimerkiksi Aston Villa on sallinut aiemmin vain joukkuetta tukevat kyltit.

– Hinnoittelu on monelle kannattajalle suuri este katsoa jalkapalloa paikan päällä. Minkään seuran ei pitäisi estää kannattajilta oikeutta puhua näin keskeisestä asiasta, Englannin jalkapallokannattajien liiton puheenjohtaja Kevin Miles kommentoi BBC:lle.

Kannattajaliiton mukaan Valioliigan ensi kauden alusta kasvavat tv-tulot mahdollistavat seuroja pyytämään kannattajiltaan vähemmän rahaa ja silti saamaan suuremmat tulot verrattuna edelliseen kauteen.

– Kannattajat taistelevat yhdessä korkeita lippuhintoja vastaan. Seuraavina viikkoina Valioliigalla on suuren päätöksen edessä vastaanottaessaan uuden miljardien arvoisen mediasopimuksensa. Ilman stadionit täyttäviä kannattajia, etenkin vierasmatkoille osallistuvia. jalkapallo ei voi yksinkertaisesti tuottaa samalla tavalla.

– Kyse ei ole kuitenkaan pelkästään Valioliigasta. Myös monet alempien sarjojen pelit voivat olla kalliita.

Kaikkein eniten kotiotteluistaan pyytää Arsenal. Liput Emiratesille maksavat keskimäärin 97 puntaa. Vieraslipuista eniten joutuu maksamaan West Hamille. Hammersien järjestämästä vierasmatkasta joutuu pulittamaan noin 70 puntaa.

Kalleimmat kotiliput

Arsenal 97 puntaa
West Ham 95 puntaa
Chelsea 87 puntaa

Kalleimmat vierasliput

West Ham 70 puntaa
Arsenal 64 puntaa
Chelsea 59 puntaa