Bellerin: ”Barcelonassa ja Arsenalissa paljon samaa – tulossa hieno ilta”
Kuva: Getty Images
Arsenalin Hectór Bellerín sai varhaisen jalkapallokasvatuksensa Barcelonassa. Tähän mennessä 67 kertaa Gunnersin paidassa pelannut puolustaja siirtyi seuraan vuonna 2011 käytyään läpi vuodet Katalonian maailmankuulussa La Masia -juniorikoulussa. Hän näkee seuroissa paljon samaa.
– Olin seitsemän vuoden ikäinen, kun eräs Barcelonan akatemian valmentaja pyysi minua liittymään vuotta vanhempien ryhmään seurassa. Minun ikäisilleni ei vielä ollut omaa joukkuetta. Vietin puoli vuotta harjoitellen ryhmässä, jossa oli mukana myös muun muassa Sergi Samper, joka teki debyyttinsä Barcelonan ykkösmiehistössä viime kaudella.
– Seuraavana vuonna kun akatemia-aika alkoi, seura ilmoitti että he haluavat minun ja Sergin jatkavan sen riveissä. Siellä tarinani alkoi. Seitsemänvuotiaasta saakka matkustin harjoituksiin päivittäin, kunnes täytin 16 ja otin askeleen siirtyä Arsenaliin.
– Molemmat seurat ovat todella isoja, mutta niillä on nöyryyttä. Molemmissa halutaan pitää palloa, ja molemmat ovat lähellä kannattajiaan. On hienoa edustaa seuraa, jonka filosofiaan kuuluu pallonhallinta, vapaiden paikkojen hakeminen eri puolilta kenttää, ja yhden kosketuksen pelaaminen rangaistusalueen ympärillä.
Bellerin koki siirron samankaltaisella ajatuksella jalkapalloon suhtautuvaan seuraan miellyttävänä, ja odottaa Mestarien liigan kohtaamista innolla.
– Oli mukavaa tulla Arsenaliin tekemään niitä asioita, joiden kanssa on työskennellyt jo aiempina juniorivuosina. Kaikki tietotaito jaetaan joukkuetovereiden kesken, mikä on tosi tärkeää. Tämä kaikki helpotti sopeutumistani tänne.
– Nyt päälläni on Arsenalin paita, ja kannan sitä todella ylpeänä. Kun saimme tiedon pudotuspeliarvonnan tuloksesta, olimme kaikki todella iloisia. Perheeni ja kaikki kaverini ovat tänään paikalla, joten tulossa on suuri ilta.
Lähde: Arsenal
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sunderland paukautti ylivoimaisen voiton
- Käänne takarajalla – iso kauppa kaatui sittenkin
- Viime hetken siirto: Huuhkajien pelaaja Englannin Mestaruussarjaan
- Crystal Palace vahvistumassa entisestään – Everton hyväksynyt kaupan
- Valioliigassa tehtiin 55 miljoonan euron pelaajakauppa juuri ennen siirtoikkunan umpeutumista
- Englantilaisseura on Glen Kamaran perässä – uusi tarjous
- Dramaattinen siirtosaaga päätökseen – Mateta jääkin Crystal Palaceen
- Arteta myöntää: Arsenal kartoittaa siirtovaihtoehtoja
- Manchester Cityn Kalvin Phillips on ollut pitkään hiljaa – nyt edessä lainasiirto
- Manchester United esti pelaajansa siirron Turkkiin
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Liverpool hankkii uuden topparin – hintalappu yli 60 miljoonaa euroa
- Manchester Cityn Rodri latasi suorat sanat tuomarista: ”Tiedän, että olemme voittaneet liikaa…”
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- GdS: Hyökkääjä haluaa jättää Tottenhamin
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Sky: Liverpool on ostoksilla Koillis-Englannissa
- ESPN: Sunderland-puolustaja ei siirrykään Liverpooliin
- Bournemouth teki tarjouksen Real Madridin puolustajasta
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen