Swansea siirtynee vielä kuluvan kauden aikana uuteen omistukseen. Seura uutisoi verkkosivuillaan neuvottelevansa Steve Kaplanin, Jason Levienin ja heidän sijoitusyrityksen kanssa pääomistajuuden kauppaamisesta.

Tiedotteen mukaan puheenjohtaja Huw Jenkins ja varapuheenjohtaja Leigh Dineen jatkaisivat tehtäviään seurassa kauppojen jälkeenkin.

BBC:n arvioiden mukaan kauppahinta olisi yli 120 miljoonaa euroa. Brittilehden mukaan Swansea City Supporters Trustin 21 prosentin osuus seuran omistajuudesta pysyisi myös ennallaan.

Kaplan on NBA-seura Memphis Grizzliesin varapuheenjohtaja. Levien on puolestaan toiminut ennen saman seuran toimitusjohtajana. Nykyisin mies työskentelee mm. MLS-seura DC Unitedin parissa ja Inter Milanin pääomistaja Erick Thohirin neuvonantajana.

Swansea kävi myös vuonna 2014 neuvotteluja pääosakkuuden myymisestä John Jay Mooresille ja Charles Noellille, mutta neuvottelut kaatuivat Supporters Trustin huoleen seuran tulevaisuudesta.