Eurooppa-liigan ennakko: Liverpool ja Sevilla pokaalitaistossa – Mestarien liiga -paikka houkuttimena
Eurooppa-liiga on edennyt siihen pisteseen, että jäljellä on enää kaksi joukkuetta. Sveitsin Baselissa sijaitsevalla St. Jakob-Parkilla käydään keskiviikko-iltana Liverpoolin ja Sevillan kaksintaistelu. Voittajalle on luvassa pokaalin, maineen ja kunnian lisäksi paikka ensi kauden Mestarien liigaan.
Poissaolot
Liverpool Joe Gomez (loukkaantunut) Danny Ings (loukkaantunut) Divock Origi (loukkaantunut) Jordan Rossiter (loukkaantunut) Mamadou Sakho (pelikiellossa) Sevilla José Antonio Reyes Michael Krohn-DehliEdelliset ottelut
Liverpool West Bromwich-Liverpool 1-1 (Valioliiga) Liverpool-Chelsea 1-1 (Valioliiga) Liverpool-Watford 2-0 (Valioliiga) Sevilla Athletic Bilbao-Sevilla 3-1 (La Liga) Sevilla-Granada 1-4 (La Liga) Sevilla-Shakhtar Donetsk 3-1 (Eurooppa-liiga)Arvio
Liverpool päätti kautensa Valioliigassa kahdeksanteen sijaan. Viimeiset ottelut West Bromia ja Chelseaa vastaan päättyivät tasapeliin. Poolin toukokuu on ollut otteluiden saralla erittäin ruuhkainen, sillä he ovat ehtineet pelata vajaan kolmen viikon aikana jo viisi ottelua. Vastaavasti Sevilla on pelannut otteluita yhden vähemmän, joten espanjalaiset saattavat päästä otteluun hieman energisemmällä kropalla. Jürgen Kloppin miehistö jäi sarjasijoituksensa vuoksi ulos europeleistä, joten joukkueella on tänään paljon enemmän kuin pelkkä pokaali pelissä. Englantilaisten loukkaantumistilanne on pysynyt kevään mittaan samanlaisena. Pidempään loukkaantuneena olleet Joe Gomez, Danny Ings ja Jordan Rossiter ovat yhä sivussa. Kolmikon lisäksi myöskään Divock Origi ei ehtinyt tervehtyä otteluun. Jordan Henderson palasi joukkueen kokoonpanoon edellisessä West Brom -ottelussa, mutta keskikenttäpelaajan pelikunto tuskin on riittävä ainakaan avauskokoonpanon paikkaan. Puolustaja Mamadou Sakho kärsii kansainvälistä pelikieltoaan, jonka hän sai dopingrikkeestä. Sevillan loppukausi Espanjassa oli synkkä. Finaalipaikan ratkettua he ovat pelanneet La Ligan puolella kaksi ottelua, joista ensimmäisessä tuli kylmää kyytiä Granadalta 1-4-lukemin. Meno ei juurikaan parantunut päätöskierrokselle, vaan myös silloin lukemat olivat melko rumat Athletic Bilbaon ottaessa 3-1-kotivoiton. Loppukauden hyytymisen vuoksi Sevilla jäikin sarjassa seitsemännelle sijalle. Tämä oikeuttaa paikkaan Eurooppa-liigan karsintoihin ensi kaudeksi. Espanjalaisten loukkaantumistilanne on hyvä. Michael Krohn-Dehli loukkaantui vakavasti toisessa osaottelussa Shakhtaria vastaan, eikä ole pelikunnossa tänä iltana. Tanskalaisen lisäksi telakalla on José Reyes. Laituri loukkaantui Real Betisiä vastaan huhtikuun loppupuolella. Liverpool ja Sevilla eivät ole kohdanneet historian saatossa kertaakaan, joten kaksintaisto tulee erittäin maukkaaseen paikkaan. Espanjalaiset ovat kokeneet Europpa-liigan finaalin myös kahtena vuotena peräkkäin, ja ovat selvinneet molemmista kerroista voittajina. Paineet ovat joukkueelle tuttu juttu. Liverpool ei ole hetkeen pelannut yhtä isoa ottelua. Merseysidelaiset olivat toki Liigacupin finaalissa Manchester Cityä vastaan, jonka he lopulta hävisivät rangaistuspotkukilpailun jälkeen. Tämän illan ottelu on kuitenkin askeleen ylempänä. Sevillan luvalla sanoen surkea vire antaa Liverpoolille ennakkosuosikin viitan. Espanjalaiset kohtaavat lisäksi Barcelonan Copa del Reyn merkeissä tulevana sunnuntaina, joten fokus voi olla hieman kaksijakoinen. Tänä iltana tullaan näkemään pari maalia kumpaankiin suuntaan. Ottelu päättyy Liverpoolin mestaruusjuhliin 3-2-lukemin jatkoajan jälkeen.LUE MYÖS:
- Arsenal jatkaa voittokulkuaan Valioliigassa – David Raya nousi sankariksi
- Neljä ottelua, nolla maalia – Tottenhamin alkukausi mennyt täysin penkin alle
- Andoni Iraolan Liverpoolin tahmea alkukausi Valioliigassa sai jatkoa
- Xabi Alonso nostaa hyökkääjänsä samalle tasolle Erling Haalandin kanssa
- Lähde: Arsenal, Chelsea ja Liverpool ovat ehkä suurimman Allsvenskan-lupauksen perässä
- West Ham murskavoitolla kärkeen
- Vakavasta onnettomuudesta selvinnyt huippuhyökkääjä palaa Englantiin
- Valioliigapelaaja rajussa autokolarissa – tämä tiedetään
- Katso: Tämä osuma oli Valioliigan elokuun komein
- Fantasy Premier League: GW 4 – katso toimituksen Free Hit -joukkue
- Vakavasta onnettomuudesta selvinnyt huippuhyökkääjä palaa Englantiin
- West Ham murskavoitolla kärkeen
- Valioliigapelaaja rajussa autokolarissa – tämä tiedetään
- Mikel Arteta yllättyi Gabriel Jesusin kommenteista: ”Joskus sinun on oltava paha poliisi”
- Lähde: Arsenal, Chelsea ja Liverpool ovat ehkä suurimman Allsvenskan-lupauksen perässä
- Man Unitedin hyökkääjä, 15, hätkähdytti hattutempullaan – pysäyttääkö superjunioria enää mikään?
- Fantasy Premier League: GW 4 – katso toimituksen Free Hit -joukkue
- Andoni Iraolan Liverpoolin tahmea alkukausi Valioliigassa sai jatkoa
- Valioliigan elokuun valmentaja valittu – suurseurojen luotsit jäivät taakse
- Elokuun paras – Chelsean tähtipelaaja sai kovan tunnustuksen