Aston Villa tiedottaa verkkosivuillaan, että Randy Lerner myy seuran kiinalaiselle Tony Jiantong Xialle. BBC:n tietojen mukaan kauppahinta on 78 miljoonaa euroa.

Kauppa vaatii vielä Valioliigan ja alempia sarjoja hallinnoivan Jalkapalloliigan hyväksynnän. Kunhan kauppa hyväksytään, Xiasta tulee Villan puheenjohtaja. Tiedotteessa sanottiin myös, että uudesta managerista ilmoitetaan piakkoin.

Xia omistaisi Villan holding-yhtiö Recon Groupin kautta. Recon Group omistaa viisi yhtiötä, jotka on listattu pörsseihin Hong Kongissa ja muualla Kiinassa. Kaiken kaikkiaan Recon Groupin omistamat yhtiöt työllistävät 35 000 ihmistä 75 maassa.

Villa pelaa ensi kaudella Mestaruussarjassa. Se putosi Valioliigasta seurahistorian heikoimman kautensa myötä. Tiedotteen mukaan Xian välitön tavoite on nostaa Villa takaisin Valioliigaan. Sen jälkeen joukkue pyritään saamaan kuuden parhaan joukkoon. Lisäksi Xia pyrkii tekemään Villasta kuuluisimman seuran Kiinan alueella.