Ottelu päättyi sekasortoon – englantilaiskannattajat pakenivat katsomossa venäläishuligaaneja

Englannin ja Venäjän kannattajien yhteenotot jatkuivat lauantai-iltana pelatussa maiden välisessä ottelussa. Pelin päätösvihellyksen jälkeen venäläishuligaanit lähtivät rynnimään stadionilla kohti englantilaisten katsomonosaa.
Paikan päällä otetuissa kuvissa ja videoissa näkyy, miten englantilaiskannattajat (ja todennäköisesti monen muunkin maan kansalaiset) pakenevat jahtaajia kiipeämällä katsomon aitojen yli.
– En ole koskaan nähnyt mitään tällaista jalkapallostadionilla. Täysi paniikki Englannin kannattajien joukossa, kun venäläiset hyökkäsivät. Naisia ja lapsia tallottu, BBC:n toimittaja Nick Eardley twiittasi.
England fans (and many French people too) climbing fences to avoid Russian supporters pic.twitter.com/ryE9JXSwwP
— Nick Eardley (@nickeardleybbc) June 11, 2016
Englannin maalivahti Joe Hart huusi pelin jälkeen jollekin ”Be safe”. Joidenkin tietojen mukaan huuto oli osoitettu Englannin kannattajille.
Aiemmin lauantaina venäläishuligaanit hyökkäsivät Marseillen kaupungilla englantilaiskannattajien kimppuun. Tiettävästi kaksi englantilaista on hyökkäyksen jäljiltä kriittisessä tilassa. Poliisi hajotti tappelun kyynelkaasun ja vesitykkien voimin. Aiemmin tällä viikolla puolestaan englantilaiset ovat aiheuttaneet Marseillessa järjestyshäiriöitä pariin otteeseen.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Tässä on koko Englannin tehottomin joukkue – rikkoi juuri kyseenalaisen ennätyksen
- Toimittaja: Loistavan alkukauden pelannut Brighton-tähti tekee jatkosopimuksen
- Valtavia minuutteja pelannut Bukayo Saka loukkaantui – Thierry Henry: ”Tämä ei ole kritiikkiä Artetaa kohtaan, mutta…”
- Andy Carroll toivoi epäonnistuvansa Liverpoolin lääkärintarkastuksessa: ”Yhtäkkiä löysin itseni helikopterista”
- Guardian: Erik ten Hag ei ole potku-uhan alla
- Chelsea-kapteeni Reece James sai pelikiellon ja yli 100 000 euron sakot
- Jürgen Klopp otti kantaa VAR-kohuun – toivoo uusintaottelua
- Newcastle-tähti yrittää pysäyttää illalla poikansa idolin: ”Hänellä on pakkomielle Mbappésta”
- Frank Lampard on kiinnostunut huippupestistä Skotlannissa
- Manchester Unitedin legendoilta täyslaidallinen joukkueen puolustamiselle – ”Se on noloa”
- Riittääkö termi ”nolo” kuvaamaan tätä? Valioliiga julkisti Liverpoolin maalin hylkäämiseen johtaneen VAR-keskustelun
- Manchester United buuattiin kentältä – näin kommentoi Erik ten Hag
- Manchester Unitedin legendoilta täyslaidallinen joukkueen puolustamiselle – ”Se on noloa”
- Arsenalin nuori tähti loukkaantui taas – Mikel Arteta ei kadu peluuttamista
- Jürgen Klopp otti kantaa VAR-kohuun – toivoo uusintaottelua
- Liverpoolin valitus hylättiin – pelikielto pysyy voimassa
- Chelsea-kapteeni Reece James sai pelikiellon ja yli 100 000 euron sakot
- Arsenal ja Man United pettyivät Mestarien liigassa
- Newcastle-tähti yrittää pysäyttää illalla poikansa idolin: ”Hänellä on pakkomielle Mbappésta”
- Pep Guardiola vertasi nykyjalkapallon tilannetta pikaruokaan: ”Luuletteko että meillä on aikaa prosesseihin?”