Vahvistus: Valioliigan nousijajoukkueelle kesän toinen pelaajahankinta
Kuva: Getty Images
Valioliigaan ensi kaudeksi noussut Middlesbrough tiedotti verkkosivuillaan pelaajahankinnasta. Bernardo Espinosa siirtyy seuraan vapaana agenttina La Ligan Sporting Gijónista.
26-vuotias Espinosa on Sevillan kasvatti, joka siirtyi Sportingiin kesällä 2013. Toppari pelasi viime kaudella lähes jokaisen ottelun, kunnes tammikuussa tullut polvivamma katkaisi kauden. Espinosan odotetaan olevan pelikunnossa jotakuinkin samaan aikaan, kun Valioliiga-kausi alkaa.
Espinosa on Boron kesän toinen hankinta. Aiemmin seura osti Ajaxista Viktor Fischerin.
Toimittajan sana
Espinosan kausi tosiaan katkesi ennen aikojaan. Alkukausi kuitenkin näytti, minkä tasoisesta pelaajasta on kyse. Kolumbialainen oli joukkueensa ehdotonta parhaimmistoa. 192-senttisenä Espinosa on erinomainen pääpelissä. Siis todella hyvä. Kun jaetaan viime kauden voitetut pääpallot pelattua 90:ää minuuttia kohden, La Ligan puolustajista vain Federico Fazio oli parempi. Valioliigassakin vain Virgil van Dijk, Timm Klose ja Matt Miazga keräsivät paremman lukeman kuin Espinosa (neljä voitettua pääpalloa/90 minuuttia). Nopeuttakin Espinosalla on tarpeeksi. Sen sijaan syöttöpelaamisessa ja aggressiivisuuden hallinnassa riittää vielä parantamisen varaa.LUE MYÖS:
- Myh’ailo Mudryk loukkaantui – viikkokausiksi sivuun pelikentiltä
- Miksei Barcelona hankkinut Marcus Rashfordia? Näin urheilujohtaja vastasi
- Chelsean toppari joutui jättämään pelin kesken – Xabi Alonsolta huojentavia uutisia
- Manchester United palaa pitkästä aikaa Mestarien liigaan – Carrick: ”Täällä meidän pitäisikin olla, vaikka…”
- Bradley Barcola jätti kentän kivuissaan – Andoni Iraola avasi jättihankinnan tilannetta
- Lähde: Richarlison haluaa mitätöidä sopimuksensa – tähtäimessä lapsuuden unelmaseura
- Mauricio Pochettino puhui mahdollisesta paluusta Tottenhamiin
- Analyysi: alkaako Marcus Rashford löytämään jälleen vanhan vireensä?
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Pep Guardiola halusi tähtipelaajan Cityyn: ”Man Unitedin paras pelaaja”
- Huhhuh, mikä nousu! Chelsea takoi alle varttiin neljä kaappia yhdeksän maalin trillerissä
- Brentford teki linjauksen: tikari hyväksytään katsomossa, lastenrattaat ei
- Arsenal loi ja tuhlaili Napolissa
- Liverpool punnersi Atlético Madridin ohi
- Gabriel Jesus yllättyi Arsenalin ratkaisusta: ”Kukaan ei kertonut minulle siitä mitään”
- Xabi Alonso otti kantaa Chelsean kesähankinnan tilanteeseen: ”Todella turhauttavaa hänen kannaltaan”
- Xabi Alonso lupaa huippulupaukselle isompaa roolia: ”Kausi on pitkä”
- Yksi viihdyttävimmistä – keskikentän kikkakone laittaa nappulakengät naulaan
- Jättipaljastus: Man United sanoi ei nuorelle Kylian Mbappelle