Evertonia koko uransa edustaneet Leon Osman ja Tony Hibbert eivät ole aloittaneet vielä sopimusneuvotteluita Evertonin kanssa. Asiasta uutisoi Liverpool Echo.

Pitkään seuraa palvelleet pelaajat eivät ole päässeet vielä sopimuskeskustelujen ääreen uuden päävalmentaja Ronald Koemanin kanssa. 35-vuotiaiden pelaajien sopimukset umpeutuvat tässä kuussa seuran kanssa.

Osman ja Hibbert ovat molemmat halukkaita neuvottelemaan uudesta sopimuksesta ennen kuin he miettivät muita mahdollisuuksia.

Viime kaudella Osman ja Hibbert olivat tekemässä sopimusta seuran kanssa jo ennen kauden päätöstä, mutta seuran silloinen päävalmentaja Roberto Martínez oli eri mieltä. Martínez halusi, että mahdolliset sopimusneuvottelut käytäisiin vasta kauden jälkeen.

Martínez kuitenkin erotettiin ennen kauden loppua, ja näin ollen kaksikon jatko seurassa jäi epävarmaksi.

Muista Evertonin vanhemmista pelaajista Steven Pienaar ja Felipe Mattioni jatkavat uraansa muissa maisemissa. Pelaajien sopimukset seuran kanssa loppuvat tässä kuussa. Keskikenttäpelaaja Darron Gibson puolestaan jatkaa seurassa ainakin kesään 2018 asti.