Bournemouth on ilmoittanut verkkosivuillaan, että keskikenttäpelaaja Lewis Cook siirtyy seuraan Mestaruussarjan Leedsistä. Englantilaislupauksen sopimus seuran kanssa on nelivuotinen.

Lupaava 19-vuotias keskikenttäpelaaja siirtyy seuraan tiettävästi seitsemän miljoonan euron siirtosummalla.

Cook pelasi onnistuneella viime kaudellaan Leedsissä 47 ottelua kaikki kilpailut mukaan lukien. Pelaaja palkittiin huhtikuussa Mestaruussarjan parhaaksi junioripelaajaksi. Aiemmin saman palkinnon on voittanut muun muassa Dele Alli sekä Gareth Bale.

– Hän edustaa Englantia nuorten tasolla ja voitti runsaasti yksittäisiä palkintoja viime kaudella. Olemme innoissamme, kun näemme hänet Vitaly Stadiumilla seuraavien neljän vuoden aikana, kommentoi seuran toimitusjohtaja Neill Blake seuran sivuilla.

Cook on pelannut lukuisia otteluita Englannin nuorisomaajoukkueissa. Viimeisimpänä keskikenttämies on pelannut Englannin alle 19-vuotiaiden maajoukkueessa.