Mestaruussarjaan viime kauden päätteeksi pudonnut Newcastle United vahvistaa sivustollaan Isaac Haydenin siirron Arsenalista seuraan. 21-vuotias keskikenttäpelaaja on tehnyt Harakoiden kanssa viisivuotisen sopimuksen. Hän on jo liittynyt mukaan seuran harjoitusleirille Irlannissa.

Englannin alle 20-vuotiaiden maajoukkuepelaaja oli viime kauden lainalla Hull Cityssä, mukana nostamassa tätä Valioliigaan. Hayden pelasi joukkueessa kaudella 24 ottelussa. Arsenalin edustusjoukkueessa hän teki ensiesiintymisensä Liigacup-ottelussa West Bromwichia vastaan vuonna 2013.

-Aikani Arsenalissa oli hieno kokemus. Opin siellä todella paljon, ja olen seuralle paljosta kiitollinen. Nyt kuitenkin tarvitsin siirron, ja Newcastle tarjosi siihen mahdollisuuden, Hayden sanoo.

Newcastlen manageri Rafael Benítez sanoo kiinnityksen olevan seuran linjan mukainen.

-Pysymme suunnitelmassamme tuoda joukkueeseen nuoria nälkäisiä pelaajia, joilla on halu menestyä ja todistaa tasonsa. Isaac on juuri sellainen.