West Hamin kausi alkoi huonoimmalla mahdollisella tavalla. Joukkue hävisi kauden avauskierroksella Chelsealle 1-2. Lisäksi seuran ennätyshankinta André Ayew loukkaantui.

Nyt näyttää siltä, että laitahyökkääjä ei hetkeen pelaa. Lehdistössä on puhuttu jopa neljän kuukauden sairauslomasta. West Ham ei vielä sairausloman pituutta vahvistanut, mutta antoi ymmärtää, että kyseessä on suhteellisen vakava vamma.

– André Ayew loukkasi oikean reitensä Chelseaa vastaan ja kävi keskiviikkona kuvauksissa. Hän kärsii merkittävästä vammasta. Tässä vaiheessa on liian aikaista puhua paluuaikataulusta. Andrélla on nyt edessään merkittävä kuntoutusjakso, West Hamin lääkintäosaston esimies Stijn Vandenbroucke sanoi seuran tiedotteessa.

Ayew siirtyi Swanseasta West Hamiin 10 päivää sitten. Siirtosumma oli Transfermarktin mukaan 24,1 miljoonaa euroa. Viime kaudella ghanalainen iski 34 Valioliiga-ottelussa tehot 12+5.