Laituri Mustapha Carayol siirtyi viime kuun lopussa Middlesbrough’sta suomalaispelaaja Thomas Lamin seurakaveriksi Nottingham Forestiin. Hän kertoo Nottingham Postille, ettei lähtöpäätös Koillis-Englannista ollut vaikea.

– Ei se oikeastaan ollut. Jos olen rehellinen, tavallaan halusin pois sieltä kuntouduttuani pitkäaikaisesta loukkaantumisesta. Kuvailin sen tunteen managerille, joka päästi minut lähtemään, Carayol kertaa.

Gambialaisella oli useita seuravaihtoehtoja, mutta Nottingham tuntui sopivalta, vaikka se pelaa sarjaporrasta alempana kuin Middlesbrough.

– Olin kiitollinen managerille ja seuralle, koska olin siellä neljä vuotta ja he nostivat minut tälle tasolle. Janosin uutta alkua ja raikasta tunnetta. Olen Lontoon poika ja Middlesbrough’ssa eläminen – kaiken sen vehreyden keskellä enkä nähnyt ketään – teki minut hulluksi, myöntää Carayol.

– Olen tyytyväinen ollessani jälleen kaupungissa, joka on elävämpi. Olen varma, että sopeudun siihen paremmin kuin Middlesbrough’ssa. Lähdin Middlesbrough’sta, koska halusin säännöllistä peliaikaa. Loukkaannuttuani minusta tuntui, että kyllästyin hieman.

– En malta odottaa sitä, että pääsen pelaamaan fanien edessä ja näyttämään mitä osaan.