Tottenhamin 17-vuotias huippulupaus päästetään irti – muistuttaa nuorta Lionel Messiä
Kuva: Getty Images
Tottenham-luotsi Mauricio Pochettino sanoo Sky Sportsin mukaan, että 17-vuotias huippulupaus Marcus Edwards muistuttaa nuorta Lionel Messiä.
Laidalla operoiva Edwards on yksi Spursin nuorista, jotka saavat todennäköisesti näyttöpaikan Liigacupin keskiviikkoillan ottelussa Gillinghamia vastaan. Vasenjalkaista Edwardsia pidetään yhtenä ikäluokkansa parhaista lahjakkuuksista.
Seuran akatemiaan jo 8-vuotiaana liittynyt Edwards allekirjoitti ensimmäisen ammattilaissopimuksensa elokuussa. Pochettino vertaa Tottenhamin alle 21-vuotiaiden joukkueessa loistanutta nuorukaista Messiin muun muassa kropan ja pelitavan osalta.
– Hän on pienikokoinen, hän on vasenjalkainen. Muistan etäisesti (Erik) Lamelan, kun hän oli River Platessa. Muistan, että hänellä oli 14-15-vuotiaana pitkä tukka. YouTubessa on nähtävissä paljon videoita, joissa hän ottaa pallon, ei anna syöttöä ja laukoo saman tien, Pochettino toteaa.
– Hän (Edwards) on erittäin hyvä lupaus ja voi mahdollisesti kehittyä huippupelaajaksi, mutta meidän on oltava kärsivällisiä ja kertoa hänelle, että hänellä on paljon lahjakkuutta – tarpeeksi lahjakkuutta ollakseen huippupelaaja, loistava pelaaja. Nyt kyse on siitä, kuinka hän rakentaa tulevaisuutensa, ja se on hyvin tärkeätä. On meidän vastuullamme kertoa hänelle.
Muista nuorista White Hart Lanella saattavat esiintyä muun muassa 19-vuotias pelintekijä Joshua Onomah, 20-vuotias keskikenttäpelaaja Harry Winks ja 18-vuotias toppari Cameron Carter-Vickers.
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Jos et voi voittaa heitä, osta heidät: Nottingham Forestilta mielenkiintoinen hankinta
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Fulham: Heikompi kuin viime kaudella
- Huippuvahvistus myönsi: Brighton on vain väliporras matkalla ylöspäin
- Sieltä se tuli! Fulham vahvistuu – tiskiin lyötiin ennätyskorvaus
- AC Milan puki myyntihousut jalkaan – nämä Valioliiga-seurat kärkkyvät avainpelaajaa
- Newcastle sai rukkaset – pelaaja kieltäytyi 15 miljoonan euron siirrosta
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Coventry City: Lisää laatua kaipaisi
- Nyt se on varmaa: Liverpool hankki pelaajan Barcelonasta
- Siirto Interiin kaatui lääkärintarkastukseen – Crystal Palace iski haaskalle
- Times: Aston Villa voi iskeä kyntensä Real Madridin herkkupalaan
- Nyt se on varmaa: Liverpool hankki pelaajan Barcelonasta
- Siirto Interiin kaatui lääkärintarkastukseen – Crystal Palace iski haaskalle
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Coventry City: Lisää laatua kaipaisi
- Vieläkö hän pelaa jalkapalloa? Elävä legenda palaamassa Englantiin
- Times: Aston Villa voi iskeä kyntensä Real Madridin herkkupalaan
- Hyökkääjä on kesän yksi suurimmista hahmoista – saattaa siirtyä pian Valioliigaan
- Lähde: Tottenhamistakin tuttu mies korvaamassa Arsenalin tähtihankinnan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Ipswich Town: Yli 100 miljoonan pelaajahankinnat eivät riitä
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Hull City: suoraan takaisin
- Newcastle sai rukkaset – pelaaja kieltäytyi 15 miljoonan euron siirrosta
