Fifan mukaan rasisimi ei enää vaivaa – ratkaisuja etsinyt työryhmä lakkautettiin
Fifa on lakkauttanut rasisminvastaisen työryhmänsä. Se on todennut työryhmän täyttäneen tilapäisen tehtävänsä täysin, vaikka syrjivä käytös esimerkiksi Venäjällä onkin herättänyt huomiota. Seuraavat MM-kisat käydään Venäjällä kesällä 2018.
– Voisinpa sanoa olevani päätöksestä järkyttynyt, mutta valitettavasti en ole. Jalkapalloon liittyvä rasismi on edelleen polttava ongelma, erittäin vakava ja ajankohtainen, ja se tarvitsee jatkuvaa huomiota, työryhmän jäsen Osasu Obayiuwana totesi sunnuntaina.
– Itse olen sitä mieltä, että paljon vakavaa työtä jäi tekemättä – muun muassa seuraavien MM-kisojen kanssa. Mutta on selvää, että Fifan hallinto on eri mieltä.
Fifan rasisminvastaisen työryhmän perusti vuonna 2013 Fifan silloinen puheenjohtaja Sepp Blatter, ja sitä johti Jeffrey Webb. Korruptiosta kärähtänyt Webb korvattiin vuosi sitten Fifan neuvoston jäsenellä Constant Omarilla.
– Hänen alaisuudessaan tapasimme vain kerran. Kirjoitin hänelle useamman kerran ja kysyin, koska voisimme kokoontua. Hän ei koskaan vastannut minulle, Obayiuwana harmitteli.
Ainoa kirje, jonka hän työryhmältä sai, oli perjantainen lakkautusilmoitus. Siinä todettiin, että Fifan rasisiminvastainen työryhmä oli perustettu tilapäiseksi parantamaan Fifan suosituksia. Kirjeen mukaan kaikki työryhmän suositukset on toteutettu ja ratkaisevat projektit ovat käynnissä.
Lähde: The Guardian
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Liverpool otti vapauttavan voiton – Mohamed Salah teki historiaa
- Valioliigapeluri jätettiin ulos AFCONista: ”Kyse ei ole jalkapallosta”
- Chelsea haluaa hollantilaislupauksen – Man United ja Newcastle myös kiinnostuneita
- The Sun: Arsenal-toppari osallisena välikohtauksessa Lontoossa
- Chelsea saa Cole Palmerin takaisin Everton-otteluun
- Tottenhamin valmennustiimiin tulossa muutos
- Fantasy Premier League: GW 16 – onko Haaland enää ilmiselvä vaihtoehto kapteeniksi?
- Mikel Arteta näpäytti toimittajaa: ”50 ottelua”
- Kommentti: Liverpool teki oikean ratkaisun
- Liverpool teki ison päätöksen Mohamed Salahista!
- Liverpool teki ison päätöksen Mohamed Salahista!
- Kommentti: Liverpool teki oikean ratkaisun
- Mohamed Salah voi pelata Brightonia vastaan – yhdellä ehdolla
- The Sun: Arsenal-toppari osallisena välikohtauksessa Lontoossa
- Mikel Arteta näpäytti toimittajaa: ”50 ottelua”
- Hollantilaislegenda ei ymmärrä Mohamed Salah’n käytöstä: ”Jos hän reagoi tällä tavalla…”
- Fantasy Premier League: GW 16 – onko Haaland enää ilmiselvä vaihtoehto kapteeniksi?
- Tottenhamin valmennustiimiin tulossa muutos
- Wolves-managerilta tiukka varoitus: ”Putoaminen varmistuu nopeasti”
- Seuraavana KuPS! Näin englantilaiset pelasivat eurokentillä