Francesco Guidolinilla iso panos Liverpool-pelissä: ”Voin saada potkut”
Swansea Cityn managerilla Francesco Guidolinilla on lauantain Liverpool-ottelussa hieman suurempi panos kuin tarjolla olevat kolme pistettä.
Guidolin myöntää The Guardianin haastattelussa, että jos hänen suojattinsa häviävät, mies itse saa todennäköisesti kenkää. Swansea on voittanut Valioliigassa tällä kaudella yhden ottelun ja pelannut kerran tasan. Sarjataulukossa se on sijalla 17.
– Kyllä, voin saada potkut. Ehkä. Ei ole helppoa lyödä Liverpoolia, mutta jos onnistumme siinä, kukaan ei maajoukkuetauon jälkeen muista minun asemaani. Tosin minun asemani ei ole tärkeä, joukkueen on, ja meidän täytyy ruveta tekemään tulosta, Guidolin totesi.
Guidolin ei ole keskustellut seuran puheenjohtajan Huw Jenkinsin kanssa. Hänen mukaansa tärkeämpää on keskittyä tekemisiin treeneissä ja seuraavaan peliin.
– Pystymme yhteistyöhön. Pelaajat työskentelevät intohimoisesti, ja kuulin heidän olevan minun takanani. Se on tärkeää. Tämä on jalkapalloa, ja ilman hyvää tulosta näillä sanoilla ei ole mitään arvoa. Tarvitsemme voiton – se on selvää minulle, puheenjohtajalle, kaikille, Guidolin tilittää.
Kärsitystä 3-1-tappiosta huolimatta Swansean viimeviikonloppuinen esitys Manchester Citya vastaan ei ollut huono. Guidolin uskoo, että jos Swansea pystyy samanlaiseen esitykseen, voi se haastaa Liverpoolin kotikentällään.
– Pelaajamme olivat vapautuneita ja pelasivat hyvän pelin ilman paineita. Minun tehtäväni on kertoa se pelaajille. Heidän täytyy näyttää laatunsa, koska he ovat hyviä pelaajia ja hyvä joukkue. Samanlaisella pelillä voimme päästä hyvään tulokseen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Manchester City menetti pisteitä Valioliigassa – Tottenham-hyökkääjä iski upean maalin
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Athletic: Crystal Palace myymässä maalitykkinsä Italiaan
- Draamaa Manchester Unitedin ottelussa – kaksi maalia lisäajalla
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- Leeds panee kovan kovaa vastaan Valioliiga-seurojen välisissä neuvotteluissa
- Virallista: Lisää ruotsalaisväriä Valioliigaan
- Crystal Palace -kärki odottaa lupaa siirrolle – tästä homma kiikastaa
- Sky: Liverpool on ostoksilla Koillis-Englannissa
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- Wirtz ja Ekitiké liekeissä – Liverpool murskasi Newcastlen
- Virallista: Lisää ruotsalaisväriä Valioliigaan
- Leeds panee kovan kovaa vastaan Valioliiga-seurojen välisissä neuvotteluissa
- Crystal Palace -kärki odottaa lupaa siirrolle – tästä homma kiikastaa
- Buuauksista hurmokseen – Chelsea nousi kahden maalin takaa 3–2-voittoon West Hamista
- Italian suurseura Curtis Jonesin perässä – Liverpoolilta selkeä vastaus
- Bukayo Saka loukkaantui lämmittelyssä – yllätysnimi nosti Arsenalin 4–0-voittoon Leedsistä
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen