Sven-Göran Eriksson tuskailee yhä Englanti-potkujensa kanssa: ”Valheet veivät parhaan työni”
Kuva: Getty Images
Tapa, jolla Sven-Göran Eriksson menetti työnsä Englannin maajoukkueen peräsimessä, kaivelee ruotsalaista yhä.
The Daily Telegraphille antamassaan haastattelussa Eriksson kertoo häneen kohdistuneen salaisen hyökkäykseen olleen yksi hirveimmistä kokemuksista hänen 40 vuotta kestäneellä urallaan jalkapallomanagerina. Ruotsalainen toteaa kamppailleensa asian kanssa vuosia.
Eriksson tuli ”Feikkisheikki” Mazher Mahmoodin huijaamaksi vuonna 2006. Mahmood työskenteli tuolloin toimittajana News of the World -lehdessä, joka hänen ja Erikssonin käymän keskustelun jälkeen uutisoi muun muassa, että ruotsalainen voisi jättää työnsä Englannin maajoukkueessa ja siirtyä Aston Villaan, jos Sheikki ostaisi seuran.
– ”Sheikki” halusi kysyä kuinka saisimme Arabiemiirikuntien jalkapalloa paremmalle tolalle. Tapasimme kahdesti. Hän näytti luotettavalta, ja minä luotan ihmisiin. En olisi voinut kuvitella kenenkään tekevän niin, en ollut kuullut sellaisesta aiemmin, Eriksson kertoi.
– Minulla oli sopimus ja rakastin työtäni. Tulevaisuudesta on kuitenkin puhuttava, ja kuunneltava, mitä muilla ihmisillä on sanottavana. Se kuuluu kaikenlaiseen työhön, mutta erityisesti jalkapalloon. Kaikkea ei voi sanoa julkisesti, sillä se hämmentää ihmisiä.
Omien sanojensa mukaan positiivisuuten taipuvaisella Erikssonilla ei ole mitään hyvää sanottavaa Mahmoodista, joka on tällä viikolla todettu syylliseksi useisiin rikoksiin.
– Jos hän joutuu vankilaan, olen siitä erittäin onnellinen. Se, mitä hän on tehnyt ihmisille, on väärin.
Eriksson on yksi lukuisista kuuluisuuksista, jotka harkitsevat oikeustoimia Mahmoodia vastaan.
– Työ Englannissa oli paras, joka minulla on ikinä ollut, ja nämä valheet veivät sen minulta. Se tuntuu tuskaiselta.
LUE MYÖS:
- Peter Schmeichel: VAR pitää ottaa pois Valioliigasta
- Liverpool-pelaaja jäänyt täysin olemattomalle vastuulle – näin Andoni Iraola kommentoi
- Roy Keane: Manchester Unitedin ei pidä vielä panikoida
- Roy Keane kritisoi Bruno Fernandesia: ”Pystyttävä parempaan”
- Wayne Rooney: Manchester United tarvitsee uusia hyökkääjiä
- Wayne Rooney latasi suorat sanat VAR:sta
- Man Unitedin tähtipelaaja raivostui tuomareille: ”Anteeksiantamatonta”
- Michael Carrick ei sulattanut Manchesterin derbyn tuomaritoimintaa: ”Huolestuttavaa”
- Punainen kortti ei pysäyttänyt Manchester Cityä – Erling Haaland ratkaisi kuuman derbyn
- Ensimmäistä kertaa 107 vuoteen – Coventrylle historiallinen pohjanoteeraus
- Man Unitedin tähtipelaaja raivostui tuomareille: ”Anteeksiantamatonta”
- Michael Carrick ei sulattanut Manchesterin derbyn tuomaritoimintaa: ”Huolestuttavaa”
- Ensimmäistä kertaa 107 vuoteen – Coventrylle historiallinen pohjanoteeraus
- Álvaro Arbeloa teki historiallisen tempun – kukaan Liverpoolin ex-pelaaja ei ole pystynyt samaan
- Punainen kortti ei pysäyttänyt Manchester Cityä – Erling Haaland ratkaisi kuuman derbyn
- Karu romahdus Valioliigasta – nyt näyttää putoajalla pahalta
- Wayne Rooney latasi suorat sanat VAR:sta
- Gary Neville: Michael Carrick ei voi enää peluuttaa topparia laitapuolustajana
- Liverpoolilla vaikea alku kauteen – näin Andoni Iraola kommentoi
- Neljä peliä, nolla tehtyä maalia – Roberto De Zerbi: ”Vaikea selittää”