Manchester City teki voittoa – nyt on suurten asioiden saavuttamisen aika
Kuva: Getty Images
Manchester City komeilee Valioliigan kärjessä, mutta seuralla pyyhkii hyvin myös taloudellisesti. Manchester Evening Newsin mukaan City teki 20,5 miljoonaa puntaa eli 22,8 miljoonaa euroa voittoa kaudella 2015–2016, vaikka se rikkoi siirtoennätyksensä. Liikevaihtokin nousi 391,8 miljoonaan puntaan eli 435,9 miljoonaan euroon.
Puheenjohtaja Khaldoon Al Mubarakin mukaan terveet talousluvut ja huippumanageri Pep Guardiolan saapuminen merkitsevät sitä, että seura on siirtymässä ”uuteen, kriittiseen aikaan”. City on tehnyt voitollisen tuloksen nyt kahtena vuonna peräkkäin, kun vielä kaudella 2011–2012 tappiota tuli peräti 98 miljoonaa puntaa eli 109 miljoonaa euroa.
Kevin De Bruyne siirtyi Cityyn viime vuonna seuran ennätyssummalla. Miehistö vahvistui myös muun muassa Raheem Sterlingillä ja Nicolas Otamendillä.
– Manchester City on nyt saavuttanut urheilullisen ja kaupallisen kypsyyden tason, jonka avulla molemmat ruokkivat toisiaan. Uskon kauden 2016–2017 edustavan uuden kriittisen ajanjakson alkua Manchester Cityn evoluutiossa, Al Mubarak toteaa.
– Tiedämme, että meidän käytössämme on pelilliset, valmennukselliset ja kentän ulkopuoliset kyvyt suurten asioiden saavuttamiseen englantilaisessa ja eurooppalaisessa jalkapallossa tulevina vuosina.
LUE MYÖS:
- Cole Palmer näki punaista – Tottenham kaatoi Chelsean
- Manchester Citylle ensimmäinen pistemenetys Valioliigassa – kapteeni: ”Turhauttaa”
- Topparit ratkaisivat – Arsenal nousi tasapisteisiin Manchester Cityn kanssa
- Roberto De Zerbi joutui vastaamaan kiperään kysymykseen – ”Se on jalkapalloa”
- Telegraph: Jadon Sancho sai sopimustarjouksen
- Unai Emery lähetti lahjan Mikel Artetalle
- Mikel Artetalta lisää tietoa Bukayo Sakan loukkaantumisesta
- Valioliigassa käsittämätön tuomaritöhöily: ”Se oli väärä ratkaisu”
- Bruno Fernandesilta kapteeninnauha pois? Näin Michael Carrick vastasi
- Michael Carrick piti harvinaisen lehdistötilaisuuden – lue yli viiden minuutin puhe sanasta sanaan
- Bruno Fernandesilta kapteeninnauha pois? Näin Michael Carrick vastasi
- Michael Carrick piti harvinaisen lehdistötilaisuuden – lue yli viiden minuutin puhe sanasta sanaan
- Valioliigassa käsittämätön tuomaritöhöily: ”Se oli väärä ratkaisu”
- Manchester Unitedin valmentajaehdokkaat kommentoivat pestiä
- Lehti: Manchester United valitsee mahdollisen uuden managerin viisikosta
- BBC: Alustava arvio Bukayo Sakan poissaolosta ei lupaa hyvää
- Michael Carrick väisteli kysymyksiä Bruno Fernandesista – pudotetaanko joukkueesta?
- Telegraph: Jadon Sancho sai sopimustarjouksen
- BBC: Manchester United on tehnyt päätöksen viikonlopun ottelusta – uudet valmentajaehdokkaat ovat tässä
- Mikel Artetalta lisää tietoa Bukayo Sakan loukkaantumisesta