West Bromwich vaihtaa toimitusjohtajaa. Martin Goodman korvaa tehtävässä Mark Jenkinsin.

Jenkins on ehtinyt toimia West Bromissa 14 vuotta. Hänet palkattiin seuraan talousjohtajaksi syksyllä 2002. Neljä vuotta myöhemmin kävi kutsu toimitusjohtajan pallille.

– Alkoi tuntua siltä, että nyt on oikea aika lähteä. Omistajanvaihdos tuntui luontevalta hetkeltä, Jenkins sanoi seuran tiedotteessa.

– Olen nähnyt, kun Valioliigasta on tullut yksi suurimmista globaaleista urheilukilpailuista. Tulimme myöhässä juhliin, jotka ovat kasvaneet valtavasti. Ensisijainen tavoite oli saada Albion Valioliigaan ja vakiinnuttaa paikka siellä. Se saavutettiin.

Seuran vanha ja uusi omistaja oliva tiedotteen mukaan pettyneitä Jenkinsin päätökseen. Ainakaan virallisesti kyseessä ei siis ole uuden omistajan halu tuulettaa seuraa.

Uusi toimitusjohtaja Goodman on tuttu mies WBA-manageri Tony Pulisille ja puheenjohtaja John Williamsille. Goodman toimi Blackburnissa vuosina 1997-2011. Sieltä hän siirtyi Stokeen, jota tuolloin luotsasi Pulis. Goodmanin pesti Stoken talousjohtajana päättyy vuodenvaihteessa.