Entinen huipputoppari David O’Leary, 58, on listannut Telegraphissa omia suosikkejaan Valioliigan nimekkäistä toppareista.

– Minut kasvatettiin niin, että ensin on puolustettava ja sen jälkeen pelattava, jos osaa. Nykyään tuntuu joskus siltä, että se menee toisinpäin, O’Leary toteaa.

– Pelaan itse sitä peliä mielessäni, kun katson pelaajia ja mietin ”ottaisinko heidät”. (Eliaquim) Mangalan ja (Nicolas) Otamendin? En. John Stonesin olisin ostanut, vaikka rahasumma on naurettava. (Eric) Baillyn? Kyllä – ja olin hämmästynyt siitä, ettei Virgil van Dijkille ollut enemmän ottajia.

O’Leary hankki aikoinaan Rio Ferdinandin West Hamista Leedsiin 18 miljoonalla punnalla. Mies luonnehtii Ferdinandia ”Rolls Royceksi” ja uskoo, että loistavat topparit ovat tätä nykyä harvinaisuuksia.

Irlantilainen O’Leary pelasi vuosina 1975–1993 Arsenalin riveissä ja edusti sen jälkeen Leedsiä. Englannin kentillä hän on toiminut sekä Leedsin että Aston Villan managerina.

Leedsin O’Leary johdatti kaudella 2000–2001 aina Mestarien liigan välieriin asti.