Manchester United on ilmoittanut ryhtyvänsä yhteistyöhön yhdysvaltalaistaustaisen taksisovellusjättiläisen Uberin kanssa.

Unitedin varapuheenjohtaja Ed Woodward on solminut heinäkuusta lähtien useita merkittäviä sponsorisopimuksia, joukossa muun muassa patja- ja tyynyvalmistaja Mlily, sveitsiläinen kellovalmistaja Tag Heuer, konsolipeliyhtiö EA Sports sekä nyt tuoreimpana taksijätti Uber.

Seura kuvailee Uber-sopimusta ainutlaatuiseksi ja fanien ottelupäiväkokemusta rikastuttavaksi. United aikoo pystyttää kannattajilleen useita Uberin taksitolppia stadionin liepeille.

– Manchester United etsii jatkuvasti keinoja parantaa fanien kokemusta. Uberin avulla voimme tehdä tätä uusilla ja jännittävillä tavoilla, seuran markkinointijohtaja Richard Arnold luonnehti seuran tiedotteessa.

– Kannattajien mukaan matka peliin ja pelistä pois – katsoipa peliä sitten Old Traffordilla tai maailman toisella puolella – on tärkeä osa matsipäivän kokemusta. Uberin myötä parannamme tätä kokemusta 659 miljoonalle kannattajallemme.

Squawkan mukaan Tottenham kävi syksyllä neuvotteluja Uberin kanssa uuden stadioninsa nimioikeuksista. Neuvottelut päättyivät kuitenkin todennäköisesti tuloksettomina.