Siirtoikkunoiden ollessa auki tupsahtaa aina jostain päin maailmaa siirtoja, joiden siirtosummat lyövät jalkapallon kuluttajat ällikällä. Siirtomatematiikka ei kuitenkaan aina ole kovin yksinkertaista.

Summat eivät suinkaan määräydy pelkästään pelaajien absoluuttisen tason perusteella, vaan niihin vaikuttavat muun muassa siirron kohteena olevan pelaajan ikä sekä jäljellä olevan sopimuksen pituus. Luonnollisesti hyökkäyspään pelaajista on totuttu maksamaan enemmän kuin puolustajista ja maalivahdeista, eikä kansalaisuudenkaan merkitystä voi väheksyä.

Jalkapallon kansainvälinen tutkimuslaitos CIES julkaisee vuosittain omat näkemyksensä pelaajien siirtomarkkina-arvoista muun muassa edellämainittuihin muuttujiin perustuen. Tämänvuotisen listauksen ylivoimainen ykkönen on 24-vuotias Neymar, jonka siirtomarkkina-arvoksi CIES arvioi 246,8 miljoonaa euroa. Tuota edullisemmalla hinnalla ei Barcelonan siis kannattaisi brassitähteään myydä.

Kakkospaikalle jää saman seuran Lionel Messi, jonka arvo on kuitenkin yli 76 miljoonaa euroa alhaisempi. Messin ”edullinen” siirtomarkkina-arvo selittyy sillä, että argentiinalaisen nykyinen sopimus päättyy jo ensi vuonna.

Listan kolmannelta sijalta löytyy ensimmäinen valioliigapelaaja, Manchester Unitedin Paul Pogba. Ranskalaisesta maksettiin viime kesänä kaikkien aikojen suurin siirtosumma 105 miljoonaa euroa. 23-vuotiaan keskikenttämiehen nykyiseksi siirtomarkkina-arvoksi CIES arvioi 155,3 miljoonaa euroa.

Top 10:een mahtuu kolme muutakin valioliigapelaajaa, kaikki heistä Lontoon seuroista. Tottenhamin Harry Kane löytyy listan sijalta 6 (139,2 miljoonaa euroa) ja saman seuran Dele Alli sijalta 9 (110,5 miljoonaa euroa). Kymmentenä on Chelsean Eden Hazard (101,5 miljoonaa euroa).

Kun pelaajat jaetaan kuudelle eri pelipaikalle, lohkeaa Valioliigaan ykköspaikka kolmessa eri kategoriassa. Paul Pogba on arvokkain keskikentän keskustan pelaaja ja Dele Alli hintavin hyökkäävä keskikenttäpelaaja. 70,3 miljoonan euron arvoiseksi arvioitu Arsenalin Héctor Bellerín on puolestaan tämän hetken arvokkain laitapuolustaja.

Neymar vie luonnollisesti ykköstilan hyökkääjien sarjassa. Arvokkain maalivahti on Atlético Madridin Jan Oblak (59,8 miljoonaa euroa) ja arvokkain toppari Real Madridin Raphaël Varane (64 miljoonaa euroa).

TOP 20 – siirtomarkkina-arvot

1. Neymar, Barcelona: 246,8 miljoonaa euroa
2. Lionel Messi, Barcelona: 170,5
3. Paul Pogba, Manchester United: 155,3
4. Antoine Griezmann, Atlético Madrid: 150,4
5. Luis Suárez, Barcelona: 145,2
6. Harry Kane, Tottenham: 139,2
7. Cristiano Ronaldo, Real Madrid: 126,5
8. Paulo Dybala, Juventus: 113,8
9. Dele Alli, Tottenham: 110,5
10. Eden Hazard, Chelsea: 101,5
11. Gonzalo Higuaín, Juventus: 98
12. Anthony Martial, Manchester United: 92,5
13. Raheem Sterling, Manchester City: 85,5
14. Gareth Bale, Real Madrid: 84
15. Yannick Ferreira Carrasco, Atlético Madrid: 83
16. Sergio Agüero, Manchester City: 79,7
17. Riyad Mahrez, Leicester: 78,1
18. Mauro Icardi, Internazionale: 77,7
19. Kevin De Bruyne, Manchester City: 76,7
20. Alexis Sánchez, Arsenal: 76,3


Siirrot, käänteet, puheenaiheet. Tammikuun tapahtumat TÄÄLTÄ.