Valmentajalta rohkea arvio: ”Marcus Rashford kuuluu samaan kategoriaan kuin Paul Pogba”

Wiganin luotsille Warren Joycelle FA Cupin ensi sunnuntain kamppailu Old Traffordilla on hyvin erityinen, sillä hän toimi pitkään valmennustehtävissä Manchester Unitedin organisaatiossa ja oli mukana auttamassa Paul Pogbaa, Marcus Rashfordia ja Jesse Lingardia läpimurtoihin.
– Otetaan Paul Pogba, jonka kanssa vietin kaksi ja puoli vuotta ensimmäisen jaksoni aikana Unitedissa. Tiesin, että hän halusi epätoivoisesti menestyä Unitedissa ja haluaa vieläkin. Hänellä on ehdottomasti Jumalalta saatua lahjakkuutta, jota pitää tietysti hioa. Mutta jos joku valmentaja sanoo ”tehneensä” Pogban, Rashfordin tai (Wayne) Rooneyn, hän puhuu harhoja, 52-vuotias Joyce sanoo The Sunin haastattelussa.
– Heidän lahjakkuutensa on geneettistä. Pogballa on se. Hänellä on fantastisia fyysisiä, teknisiä ja henkisiä asenteita, mutta hänellä on myös valtavasti sydäntä. Se on osa sitä, joka auttaa laittamaan rastin jokaiseen ruutuun hänen kohdallaan. Kun katsoi heitä silloin ja katsoo nyt, he ovat enemmän tai vähemmän siellä, missä heidän ajatteli olevan.
Joyce arvioi 19-vuotiaan Rashfordin kuuluvan samaan kategoriaan kuin 23-vuotias Pogba, josta tuli viime kesän siirron yhteydessä maailman kallein jalkapalloilija.
– Hän on hyvä jalkapalloilija ja maalintekijä. Hän on fiksu, hän on kova, hän on nopea. Heidän kaltaisiaan pelaajiaa voi heittää kaikkiin mahdollisiin tilanteisiin. He pystyvät pelaamaan kentällä melkein millä tahansa pelipaikalla.
Joyce aloitti työt Unitedin alle 16-vuotiaiden valmentajana kaksi vuosikymmentä sitten. Lyhyen Hull-pestin jälkeen hän työskenteli alle 23-vuotiaiden ja alle 21-vuotiaiden kanssa. Moni valmennettavista ei tehnyt suurta läpimurtoa Unitedissa ja päätyi muihin maisemiin.
– Ritchie De Laet, Danny Simpson, Phil Bardsley, Michael Keane, Jonny Evans, Craig Cathcart, Ryan Shawcross, Fabio ja Rafael. Löytyy Danny Drinkwater, Tom Cleverley, Darron Gibson… Matty James oli yksi huippupelaajista, mutta hän kärsi loukkaantumisista. On Josh King, Danny Welbeck, Adnan Januzaj, Ravel Morrison. Viimeksi kuluneen kahdeksan vuoden aikana nousseiden pelaajien listaa voisi jatkaa ja jatkaa, Joyce toteaa.
– Heidän oli lähdettävä muualle, mutta se ei ole noloa, koska heillä oli vastassa maailmanluokan pelaajia, jotka olivat miehiä. Nicky Butt, Paul Scholes, Ryan Giggs, Michael Carrick. He halusivat edelleen menestyä. He voittivat Mestarien liigan, Valioliigan, cup-kilpailuja.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Manchester United ja Tottenham tarrasivat kiinni Eurooppa-liigan finaalipaikasta
- Marca: Atlético haluaa Wolverhamptonin lainahyökkääjän
- Ange Postecoglou: Tottenhamin UEL-välieräpaikkaa väheksytään – ”En ole yllättynyt”
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Telegraph: Newcastle kiinnostunut Brentfordin maalitykistä
- Pep Guardiola etenee harjoituksiin palanneen Rodrin kanssa maltilla – ”Emme halua ottaa askelta taaksepäin”
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Nottingham Forestin pomo teki merkittävän peliliikkeen Mestarien liigaa varten
- Romano: Entinen valioliigavalmentaja siirtyy maajoukkuepestiin
- Telegraph: Avainpelaaja valmis jäämään Newcastleen siirtohuhuista huolimatta
- Telegraph: Newcastle ei aio luopua Alexander Isakista kesällä
- Thomas Frank: Seuraava Brentford-tähti saatetaan myydä kesällä
- Rúben Amorim: Eurooppa-liigan voitto ei pelastaisi Manchester Unitedin surkeaa kautta
- Manchester Citylle loistavia uutisia – Rodri palasi harjoituksiin
- Man Unitedilta iloisia uutisia – kaksi avainpelaajaa palasi harjoituksiin
- Mikel Arteta ymmärtää realiteetit PSG-tappion jälkeen: ”Tätä joukkuetta ei pysty dominoimaan”
- Ange Postecoglou: Tottenhamin UEL-välieräpaikkaa väheksytään – ”En ole yllättynyt”