Yllätykset jatkuivat FA Cupissa – Toinenkin viidennen sarjatason joukkue neljännesvälieriin
Kuva: Getty Images
FA Cupin neljäs kierros on tarjonnut lukuisia yllätyksiä, ja viimeisimpänä näistä Sutton United pudotti cupista Leeds Unitedin. Merkittävän asiasta tekee se, että Sutton pelaa Englannin viidennellä sarjaportaalla Konferenssissa ja Leeds Mestaruussarjassa kolme sarjatasoa ylempänä.
Ottelun ainoan maalin viimeisteli 53. peliminuutilla rangaistuspotkusta Jamie Collins. Suttonin selviytymistaistelu aneemisesti esiintynyttä Leedsiä vastaan sen sijaan helpottui, kun vieraiden kapteeni Liam Cooper ajettiin ulos toisella keltaisella kortilla kymmenisen minuuttia ennen ottelun päätöstä.
Leedsin paidassa edustusjoukkuedebyyttinsä teki vaihdosta sisään tullut 18-vuotias Mallik Wilks. Wilksin elämässä cup-tappio lienee juuri nyt pieni murhe, sillä hänen veljensä ammuttiin kuoliaaksi viime torstaina Leedsissä.
Sutton on toinen neljännesvälieriin eli 16 parhaan joukkoon selviytynyt Konferenssin joukkue, sillä jo eilen paikkansa viidennellä kierroksella varmisti Brightonin 3-1 -lukemin kukistanut Lincoln City. Sekä Sutton että Lincoln ovat raivanneet tieltään jo kolme ylempien sarjatason joukkuetta.
Suttonin huikeaa cup-taivalta ei varmasti väheksyttäisi muutenkaan, mutta vielä säväyttävämmän siitä tekee se, että omassa Konferenssin lohkossaan Sutton on vasta sijalla 16. Nyt se on 16 parhaan joukossa cup-kilpailussa, johon osallistuvat kaikki ylempien sarjatasojen seurat.
Suttonille paikka neljännesvälierissä on sen seurahistorian ensimmäinen. Historiallista on sekin, että näin pitkälle on edennyt ensimmäistä kertaa kaksi viidennen sarjatason joukkuetta.
4 - Sutton have never gone further than this stage, losing 6-0 to Leeds in the fourth round in 1970 and 8-0 to Norwich in 1989. Underdogs.
2 - For the first time since the foundation of the Football League, there will be two non-league clubs in the FA Cup 5th round. Historic.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Outo siirto: Teinisensaatio vahvistaa Man Cityä, mutta Cityn paidassa pelaajaa ei välttämättä nähdä koskaan
- Manchester Unitedin pelaaja loukkasi polveaan – seura odottaa lisätietoja
- Fulham kaappasi 18-vuotiaan pelaajan Bayern Münchenistä – kutsu Suomen maajoukkueeseen?
- Englannin viimeinen MM-lohkopeli näkyy sittenkin ilmaiseksi
- Englannin jatkopaikka MM-kisoissa varmistui jo ennen viimeistä lohkopeliä
- Englannin MM-joukkueelle takaisku – ei vaan pysy kunnossa tämä mies
- Siirtohuhu: Manchester United metsästää Real Madridin keskikentän tähteä
- Jättipaukku vireillä Liverpoolissa – Virgil van Dijkista huolestuttava paljastus
- Sky: Newcastlen kiikarissa todella iso saalis
- Newcastle hylkäsi Valioliiga-kilpailijan tarjouksen Bruno Guimarãesista
- Englannin MM-joukkueelle takaisku – ei vaan pysy kunnossa tämä mies
- Siirtohuhu: Manchester United metsästää Real Madridin keskikentän tähteä
- Jättipaukku vireillä Liverpoolissa – Virgil van Dijkista huolestuttava paljastus
- Sky: Newcastlen kiikarissa todella iso saalis
- Arsenal vahvisti jättisiirron – MM-tähti pysyvästi seuraan
- Newcastle hylkäsi Valioliiga-kilpailijan tarjouksen Bruno Guimarãesista
- Sky: Fulham hankkii Bayern Münchenin hyökkääjän
- Se on siinä – Manchester City maksaa Valioliigan ennätyssumman Englannin MM-pelaajasta
- Internazionale ja Chelsea neuvottelupöytään pelaajasiirrosta – yhdellä varauksella
- Cole Palmer kertoi mielipiteensä Thomas Tuchelin päätöksestä