Valioliigaseuroilla jäätävät välit: Soittiko manageri vastustajajoukkueen kapteenille ja haukkui tätä ”luuseriksi”?
Kuva: Getty Images
West Bromwich Albionin ja Stoke Cityn välit näyttävät muuttuneen entistäkin huonommiksi Saido Berahino -saagan jälkeen.
Nyt Stoken manageri Mark Hughes väittää WBA-luotsi Tony Pulisin soittaneen toppari Ryan Shawcrossille ja haukkuneen tätä ”luuseriksi” viime viikonlopun liigakohtaamisen jälkeen.
Tunnelma The Hawthornsilla oli katkera. Managerit eivät kätelleet toisiaan päätösvihellyksen jälkeen, ja Stokeen siirtyneelle Berahinolle buuattiin kovaäänisesti entisellä kotiareenalla.
Perjantain lehdistötilaisuudessa saatiin uusi käänne, kun Hughes kertoi Pulisin jättäneen ääniviestin Stoken kapteenille. Hänen mukaansa Shawcross pyrki soittamaan Stoken ex-managerille takaisin saadakseen selville, mitä tämä oli oikein tarkoittanut. Vastausta ei kuulunut, ja Hughes teki päätelmän, ettei kyseessä ollut vitsi.
– Meitä ärsyttää monikin asia. Meitä ärsytti se, että heidän managerinsa soitti Ryanille maanantaiaamuna pelin jälkeen ja kutsui tätä luuseriksi, Hughes kommentoi.
– En ollut kovin tyytyväinen siihenkään, mutta hei. Moni peliin liittyvä asia oli meidän näkökulmastamme tarpeeton. Ääniviesti jätettiin. En ole kuullut sitä, mutta Ryan ei ollut kovin tyytyväinen. Hän yritti soittaa takaisin eikä saanut vastausta, hän jatkoi.
Seurat olivat ajautuneet kiistaan, kun tammikuussa seurasiirron tehneen Berahinon aiempi huumekäry ja pelikielto vuodettiin julki.
Lähde: Goal.com
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Jos et voi voittaa heitä, osta heidät: Nottingham Forestilta mielenkiintoinen hankinta
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Fulham: Heikompi kuin viime kaudella
- Huippuvahvistus myönsi: Brighton on vain väliporras matkalla ylöspäin
- Sieltä se tuli! Fulham vahvistuu – tiskiin lyötiin ennätyskorvaus
- AC Milan puki myyntihousut jalkaan – nämä Valioliiga-seurat kärkkyvät avainpelaajaa
- Newcastle sai rukkaset – pelaaja kieltäytyi 15 miljoonan euron siirrosta
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Coventry City: Lisää laatua kaipaisi
- Nyt se on varmaa: Liverpool hankki pelaajan Barcelonasta
- Siirto Interiin kaatui lääkärintarkastukseen – Crystal Palace iski haaskalle
- Times: Aston Villa voi iskeä kyntensä Real Madridin herkkupalaan
- Nyt se on varmaa: Liverpool hankki pelaajan Barcelonasta
- Siirto Interiin kaatui lääkärintarkastukseen – Crystal Palace iski haaskalle
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Coventry City: Lisää laatua kaipaisi
- Vieläkö hän pelaa jalkapalloa? Elävä legenda palaamassa Englantiin
- Times: Aston Villa voi iskeä kyntensä Real Madridin herkkupalaan
- Hyökkääjä on kesän yksi suurimmista hahmoista – saattaa siirtyä pian Valioliigaan
- Lähde: Tottenhamistakin tuttu mies korvaamassa Arsenalin tähtihankinnan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Ipswich Town: Yli 100 miljoonan pelaajahankinnat eivät riitä
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Hull City: suoraan takaisin
- Newcastle sai rukkaset – pelaaja kieltäytyi 15 miljoonan euron siirrosta