Valioliigaseura Watford on tiedottanut kahdesta merkittävästä kunnianosoituksesta tammikuussa edesmenneelle huippuvalmentajalle Graham Taylorille. Englannin maajoukkuettakin vuosina 1990-1993 valmentanut Taylor menehtyi sydänkohtaukseen 72 vuoden iässä.

Watford aikoo pystyttää patsaan seuran pitkäaikaiselle managerille kotistadionilleen Vicarage Roadille. Sen lisäksi seura pelaa vuotuisen harjoituskauden ystävyysottelun Taylorin muistoa kunnioittaakseen.

– Graham Taylorin perheen siunauksella Watford FC jatkaa kahden merkittävän kunnianosoituksen suunnittelua. Grahamin patsas pystytetään stadionille, ja sen paikasta sovitaan yhdessä Grahamin perheen ja Watfordin kaupunginvaltuuston kanssa, seuran kotisivujen tiedotteessa todetaan.

– Lisäksi suunnittelemme vuotuista harjoituskauden ystävyysottelua Watfordin kaikkien aikojen parhaalle managerille. Ensimmäinen ottelu pelataan Vicarage Roadilla ennen kauden 2017-2018 alkua.

Graham Taylor valmensi Watfordia kahteen otteeseen. Ensimmäisen, vuodesta 1977 vuoteen 1987 kestäneen pestin aikana Taylor nosti joukkueen kolme sarjaporrasta ylemmäs neljänneltä sarjatasolta pääsarjaan vain viidessä vuodessa. Taylordin debyyttikaudella (1982-1983) pääsarjassa Watford sijoittui sensaatiomaisesti toiseksi ja seuraavana vuonna, vuonna 1984 Taylor vei joukon FA Cupin loppuotteluun ja Uefa Cupissa kolmannelle kierrokselle.

Taylor palasi Watfordin valmentajaksi vuonna 1997, ja tälläkin kertaa hän nosti joukkueen Valioliigaan. Nyt Taylor luotsasi joukkueensa kolmannelta sarjaportaalta kahteen peräkkäiseen sarjanousuun. Hän erosi Watfordin valmentajan tehtävästä kesällä 2001 eläkkeelle jäädäkseen, mutta reilu vuosi myöhemmin edessä oli vielä lyhyehköksi jäänyt pesti Aston Villan managerina.

Valmennusuran päätyttyä Taylor toimi vielä Watfordin johtokunnan puheenjohtajana. Vuonna 2012 hän sai Watfordilta loppuiäkseen seuran kunniapuheenjohtajan arvonimen.