José Mourinho uskoo tietävänsä ketkä Middlesbrough’n pelaajista pettivät hänen ystävänsä Aitor Karankan. 43-vuotias espanjalaisvalmentaja sai tällä viikolla potkut sarjanousijoiden peräsimestä heikkojen tulosten jälkeen.

Karanka työskenteli kolmen vuoden ajan Real Madridissa Mourinhon apuvalmentajana. Potkut tulivat Boron pelattua 10 ottelua ilman voittoa.

Mourinho oli seuran ratkaisuun todella pettynyt.

– Tiedän tässä tapauksessa nimiä. Hän todellakin ansaitsi tulla potkituksi. Ensimmäisenä vuonna joukkue olisi pudonnut Ykkösliigaan, mutta hän pelasti heidät. Toisena vuonna hän johdatti joukkueen Wembleylle nousukarsintojen finaaliin. Kolmantena vuonna hän nosti seuran suoraan Valioliigaan. Hän siin ansaitsi neljäntenä vuonna potkut, Mourinho harmitteli sarkastisesti The Timesille.

Karankan uskotaan ajautuneen erimielisyyksiin useiden Boron pelaajien, kuten Patrick Bamfordin ja Stewart Downingin kanssa.