Englanti rankaisee natsitervehdyksiä tehneitä faneja – Katsomokielto päällä jo 2 000 fanilla
Kuva: Getty Images
Englanti pelasi keskiviikkona Dortmundissa Saksaa vastaan isäntien 1-0 -voittoon päättyneen ystävyysottelun, jonka ainoan maalin viimeisteli maajoukkueuransa päättänyt Lukas Podolski. Ottelun jälkeen eniten on kuitenkin puhuttanut Englannin kannattajien ala-arvoinen käytös.
Englannin faneista moni oli ottelussa räkäkännissä ja asenteena oli lievästi sanottuna ”provosoiva”. Saksan kansallislaululle buuattiin ja chanteista eniten kiinnitti huomiota se, jossa laulettiin pudotetuista saksalaisista pommikoneista. Sosiaalisessa mediassa Englannin faneja nimitettiin muun muassa ”maailman huonoimmiksi faneiksi”.
Englannin jalkapalloliitto on tuominnut kannattajien käytöksen jyrkästi. Katsomosta tehtiin myös lukuisia natsitervehdyksiä ja liiton pomot ovatkin katsomokäyttäytymisestä täysin pöyristyneitä. Jatkoseuraamuksia on varmuudella tiedossa.
Jalkapalloliitto FA:n puheenjohtaja Greg Clarke luonnehti kannattajien käytöstä ”sopimattomaksi, epäkunnioittavaksi ja pettymyksen tuottavaksi”. Videotallenteet vieraskatsomosta on toimitettu Ison-Britannian poliisille, joka onkin luottavainen sen suhteen, että se onnistuu poimimaan mädimmät omenat paikalle matkustaneiden 3 200 englantilaiskannattajan joukosta.
Sopimattomuuksiin syyllistyneet Englannin maajoukkueen kannattajayhdistyksen jäsenet tulevat menettämään jäsenyytensä. Lisäksi heitä odottaa mahdollinen katsomokielto sekä matkustuskielto ulkomailla pelattaviin vierasotteluihin. Tällä hetkellä katsomokielto on päällä yli 2 000 englantilaiskannattajalla.
– FA vaatii kannattajia jatkuvasti osoittamaan kunnioitusta ja jättämään muita loukkaavat laulut laulamatta. Sopimattomasti käyttäytyvät yksilöt eivät edusta Englannin fanien enemmistöä, eivätkä kansakuntamme arvoja ja identiteettiä, FA:sta kommentoitiin The Timesin mukaan.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Englannin viimeinen MM-lohkopeli näkyy sittenkin ilmaiseksi
- Englannin jatkopaikka MM-kisoissa varmistui jo ennen viimeistä lohkopeliä
- Englannin MM-joukkueelle takaisku – ei vaan pysy kunnossa tämä mies
- Siirtohuhu: Manchester United metsästää Real Madridin keskikentän tähteä
- Jättipaukku vireillä Liverpoolissa – Virgil van Dijkista huolestuttava paljastus
- Sky: Newcastlen kiikarissa todella iso saalis
- Newcastle hylkäsi Valioliiga-kilpailijan tarjouksen Bruno Guimarãesista
- Internazionale ja Chelsea neuvottelupöytään pelaajasiirrosta – yhdellä varauksella
- Se on siinä – Manchester City maksaa Valioliigan ennätyssumman Englannin MM-pelaajasta
- Athletic: Manchester City teki uuden tarjouksen Elliot Andersonista
- Englannin MM-joukkueelle takaisku – ei vaan pysy kunnossa tämä mies
- Siirtohuhu: Manchester United metsästää Real Madridin keskikentän tähteä
- Jättipaukku vireillä Liverpoolissa – Virgil van Dijkista huolestuttava paljastus
- Sky: Newcastlen kiikarissa todella iso saalis
- Sky: Fulham hankkii Bayern Münchenin hyökkääjän
- Arsenal vahvisti jättisiirron – MM-tähti pysyvästi seuraan
- Newcastle hylkäsi Valioliiga-kilpailijan tarjouksen Bruno Guimarãesista
- Se on siinä – Manchester City maksaa Valioliigan ennätyssumman Englannin MM-pelaajasta
- Cole Palmer kertoi mielipiteensä Thomas Tuchelin päätöksestä
- Internazionale ja Chelsea neuvottelupöytään pelaajasiirrosta – yhdellä varauksella