Englannin maajoukkuevahti palasi kentille yli vuoden tauon jälkeen – ”Vaikein vuosi urallani”

Stoke-maalivahti Jack Butland teki maanantai-iltana paluun pelikentille kilpailullisessa ottelussa yli vuoden tauon jälkeen. Butland pelasi Stoken reserveissä nollapelin, kun joukkue kaatoi Brightonin reservit 2-0-lukemin.
24-vuotias maalivahti loukkasi nilkkansa yli vuosi sitten maaliskuussa Englannin ja Saksan välisessä maaottelussa. Vaikea nilkkavamma vaati kaikkiaan kolme leikkausta. Pitkä poissaolo koetteli Englannin maajoukkuevahtia.
– Kyllä, ylivoimaisesti (vaikein vuosi urallani), Butland kertoi Sky Sportsille.
Lee Grant on kantanut torjuntavastuuta Stokessa kuluvalla kaudella. Butland on valmis palaamaan Stoken tolppien väliin Valioliigassa.
– Olen helpottunut, todella tyytyväinen ja onnellinen tullessani takaisin. Se on paikka, jossa haluan olla. Paikka, jossa olen onnellisin, Butland kuvaili paluutaan.
Luetuimmat
- Painajaisalun saanut Erik ten Hag avasi Man Unitedin yllätystappion syitä: ”Olimme vahvempia, kun Ronaldo oli kärjessä”
- Everton-puolustaja loukkaantui karmaisevassa tilanteessa – ikävä tapaturma oli monen asian summa
- Myrskyisän debyyttinsä tehnyt Erling Braut Håland sai TV-oppitunnin: ”Tarkkana kielen kanssa!”
- Erik ten Hag antoi perustelut Cristiano Ronaldon penkittämiselle ja hyökkäyksen yllätysvalinnalle: ”En pysty sanomaan, kuinka valmis hän on”
- Jürgen Klopp latasi selityksensä Liverpoolin surkeasta kaudenavauksesta: ”Asenteemme ei ollut oikea”
- Tähtipelaajan sairastuvalle menettänyt Jürgen Klopp ei näe Liverpoolin kriittistä ongelmaa perusteluna lisähankinnoille: ”Me emme panikoi”
- Gary Neville Man Unitedin viimeisimmästä siirtohuhusta: ”Epätoivoinen kaava”
- Fabrizio Romano: Chelsea-taituri vaihtamassa seuraa Valioliigan sisällä
- Cristiano Ronaldo jätettiin penkille – tässä on Erik ten Hagin Man Unitedin ensimmäinen avauskokoonpano
- Wayne Rooneylta suora neuvo Manchester Unitedille Cristiano Ronaldon tilanteseen: ”Pitäisi päästää menemään”