Haastattelussa Peter Enckelman: ”Vain yksi henkilö voi erottaa Wengerin”
Kuva: Getty Images
Entinen valioliigamaalivahti Peter Enckelman arvioi Arsenalin tämän hetken tilannetta vaikeaksi. Sarjasijoitus on valahtanut kuudenneksi ja ikiaikainen paikka neljän joukossa – ja Mestarien liigassa – on uhattuna.
– Ymmärrän fanien tyytymättömyyden. Arsenalin kaltaisen suurseuran mittakaavassa menestys on ollut todella vaatimatonta viime vuosina. Pari FA Cupin voittoa ja paikka Mestarien liigan ensimmäisellä pudotuskierroksella ei riitä, Enckelman sanoo Valioliiga.comin haastattelussa.
– Seuran sijoitus Valioliigassa on pettymys kaikille. Loppukiri voi vielä muuttaa kevään suunnan, mutta tietysti kannattajat miettivät isompaa kuvaa ja tulevaisuutta.
Enckelman ei yhdy, ainakaan täysin palkein, Arsène Wengerin erottamista vaativaan kuoroon. Enckelman muistuttaa, että hyviäkin aikoja on ollut.
– Wengerin johdolla Arsenal on tehnyt isoja asioita ja pitänyt ainoana Valioliigan huippuseurana paikkansa kärkiryhmässä ilman notkahduksia. Toisaalta vaikuttaa siltä, ettei Wenger halua juuri uusiutua. Joukkue pelaa kyllä ihan modernia jalkapalloa, mutta pelaajapolitiikassa olisi varmasti parantamisen varaa.
Onko minimiriski sitten Wengerin vai omistajien päätös?– Arsenal on varakas seura, mutta se ei käytä varojaan samalla tavalla kuin kilpailijat. Sen vuoksi Arsenal jää koko ajan kilpavarustelussa kakkoseksi. Mennään minimiriskillä – onko se sitten Wengerin vai omistajien päätös, mahdoton ulkopuolisen sanoa. Wengerin lähdöstä Enckelmanin mielestä päättää vain yksi henkilö. – Eiköhän se tilanne ole sellainen, että Arsène Wengerin voi erottaa vain Arsène Wenger itse. Asema seurassa taitaa olla niin vahva. Peter Enckelman käy Valioliigaa ja Mestarien liigaa läpi tänään keskiviikkona Bar & Bistro Kipinässä (Kolmas Linja 34, Helsinki) Mestarien liiga -illan asiantuntijavieraana. Enckelmanin laaja haastattelu alkaa kello 21.00 ja se näytetään suorana Valioliiga.comin Facebook-sivulla. SIIRRY TÄSTÄ VALIOLIIGA.COMIN FACEBOOK-SIVULLE.
LUE MYÖS:
- Kahdeksan valioliigapelaajaa ehdolla Golden Boy -palkinnon voittajaksi
- Historiaa tehnyt lainapelaaja on palannut Liverpooliin
- Jamie Carragher kertoi miksi Manchester Cityä on rangaistava mahdollisimman pian
- MD: Manchester United kiinnostunut Barcelonan pelaajasta
- Liverpoolin luottotoppari loukkaantui
- Willian katuu Arsenal-siirtoaan: ”Elämäni paras sopimus, mutta…”
- Arsenal-pelaaja herättää kiinnostusta siirtomarkkinoilla
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista – valmentaja Jonatan Johansson kommentoi Suomen maajoukkueen kohua
- Arsenalille taas uusi loukkaantuminen maajoukkuetauolta
- Antonio Conte kiinnostunut palaamaan Valioliigaan
- Erling Haaland loukkaantui
- QPR vaati Glen Kamaraa poistumaan Huuhkajista – valmentaja Jonatan Johansson kommentoi Suomen maajoukkueen kohua
- Arsenalille taas uusi loukkaantuminen maajoukkuetauolta
- Virgil van Dijk ylsi komeaan rajapyykkiin: ”En koskaan uskaltanut unelmoida tällaisesta”
- Antonio Conte kiinnostunut palaamaan Valioliigaan
- Englannin maajoukkuedebytantille jättikehut: ”Uskomaton esitys”
- Arsenal kiinnostunut Juventus-tähdestä – hintalappu selvillä
- Gary Neville, kuka on Man Unitedin huonoin hankinta Sir Alex Fergusonin aikakauden jälkeen?
- Jesse Marsch: Manchester City ansaitsee suuren rangaistuksen
- Arsenal-pelaaja herättää kiinnostusta siirtomarkkinoilla