Kommentti: Leicesterin leirissä syytä olla vihainen – ratkaisutuomio meni vihkoon
Kuva: Getty Images
Leicesterin eilinen vierailu Madridiin Mestarien liigan puolivälierien avausosaottelussa oli monin tavoin onnistunut. Ketut ei antautunut ennakkosuosikki Atlético Madridia vastaan kuin kerran ja pääsee viikon päästä kotipyhätölleen King Power Stadiumille vain maalin takaa-ajoasemassa.
Hyvästä tuloksesta huolimatta Leicesterin leirissä ei oltu iltaan kovinkaan tyytyväisiä. Syynä oli ottelun ratkaissut erotuomari Jonas Erikssonin viheltämä kyseenalainen rangaistuspotku.
– Kysyin ottelun jälkeen tuomarilta päätöksestä. Hän sanoi rikkeen tapahtuneen rangaistusalueen sisällä. Mutta tv-kamerat näyttivät sen tapahtuneen ulkopuolella. Se oli kömpelö taklaus, mutta yritin pitää hänet boksin ulkopuolella. Viimeinen päätösvalta oli tuomarilla ja se maksoi meille. Näillä sanoilla Atlético-hyökkääjä Antoine Griezmannia rikkonut Marc Albrighton kuvaili ottelun jälkeen Sky Sportsille rangaistuspotkuun johtanutta tilannetta. Myös valmentaja Craig Shakespeare ja maalivahti Kasper Schmeichel olivat samoilla linjoilla (lue uutinen). Kerrataanpa tilannetta vielä kerran videolta.”Yritin pitää hänet boksin ulkopuolella”
Kuten videossa noin minuutin kohdalla näkyy, Albrightonin kontakti on selvä. Rangaistuspotkun arvoinen se ei kuitenkaan ole, sillä rike tapahtuu laidalla boksin ulkopuolella. Griezmann vain itse kaatuu kontaktista rangaistusalueen sisäpuolelle. Näin Eriksson katsoo rikkeen tapahtuneen sisällä. Lyhyesti: Leicesterin joukoissa oltiin oikeassa. Palloa ei olisi pitänyt koskaan laittaa pilkulle, vaan oikea tuomio olisi ollut vapaapotku. Nyt sitä on kuitenkaan enää turha jossitella. Kaikesta huolimatta viikon päästä King Power Stadiumilla kaikki on edelleen auki. Leicesterin unelma jatkaa eteenpäin elää edelleen vahvana.Atletico Madrid 1 – 0 Leicester City pic.twitter.com/ftYPr6VHyr
— Football Updates (@futballselect) 12. huhtikuuta 2017
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Huippuvahvistus myönsi: Brighton on vain väliporras matkalla ylöspäin
- Sieltä se tuli! Fulham vahvistuu – tiskiin lyötiin ennätyskorvaus
- AC Milan puki myyntihousut jalkaan – nämä Valioliiga-seurat kärkkyvät avainpelaajaa
- Newcastle sai rukkaset – pelaaja kieltäytyi 15 miljoonan euron siirrosta
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Coventry City: Lisää laatua kaipaisi
- Nyt se on varmaa: Liverpool hankki pelaajan Barcelonasta
- Siirto Interiin kaatui lääkärintarkastukseen – Crystal Palace iski haaskalle
- Times: Aston Villa voi iskeä kyntensä Real Madridin herkkupalaan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Ipswich Town: Yli 100 miljoonan pelaajahankinnat eivät riitä
- Vieläkö hän pelaa jalkapalloa? Elävä legenda palaamassa Englantiin
- Siirto Interiin kaatui lääkärintarkastukseen – Crystal Palace iski haaskalle
- Nyt se on varmaa: Liverpool hankki pelaajan Barcelonasta
- Hyökkääjä on kesän yksi suurimmista hahmoista – saattaa siirtyä pian Valioliigaan
- Times: Aston Villa voi iskeä kyntensä Real Madridin herkkupalaan
- Lähde: Tottenhamistakin tuttu mies korvaamassa Arsenalin tähtihankinnan
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Ipswich Town: Yli 100 miljoonan pelaajahankinnat eivät riitä
- Vieläkö hän pelaa jalkapalloa? Elävä legenda palaamassa Englantiin
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Hull City: suoraan takaisin
- Valioliigan kausiennakko 2026-27 – Coventry City: Lisää laatua kaipaisi
- Athletic: Valioliigaseurat hierovat vaihtokauppaa – tähtipelaajat vaihtamassa päittäin