Guardiola nosti ennen derbyä yllättävän nimen esiin Man Unitedilta – ”Yksi parhaista pelipaikallaan”
Kuva: Getty Images
Manchester City ja Manchester United kohtaavat torstai-iltana valioliigakauden toisessa Manchesterin derbyssä. Lähtöasetelmat otteluun ovat todella jännittävät, sillä joukkueet löytyvät sarjataulukosta perättäisiltä sijoilta neljä ja viisi. Paikallisvastustajien piste-ero on vain yksi piste.
Man Cityn valmentaja Pep Guardiola nosti ennen ottelua yhden pelaajan vastustajaltaan esiin. Se ei ollut maailman kallein pelaaja Paul Pogba, PFA:n vuoden maalivahti David de Gea tai paljon puhetta herättänyt nuorukainen Marcus Rashford. Guardiolan mielestä hehkuttamisen arvoinen pelaaja on joukkueen 35-vuotias puolustava keskikenttäpelaaja Michael Carrick.
– Hän on ehdottomasti yksi maailman parhaista puolustavista keskikenttäpelaajista, jonka olen nähnyt koko elämäni aikana.
Carrick on Wayne Rooneyn jälkeen pisimpään Man Unitedia edustanut pelaaja. Yli 400 ottelua seurassa pelannut englantilainen on tällä kaudella saanut minuutteja tililleen 31 pelissä.
– Olen Michael Carrickin suuri fani, Guardiola jatkoi kehumista.
Manchester City voitti joukkueiden aiemman kohtaamisen tämän kauden Valioliigassa Old Traffordilla 2-1 -lukemin. José Mourinhon miehistö on kuitenkin tällä hetkellä vaikeasti voitettavissa. Se on hävinnyt edellisen kerran lokakuussa.
– He ovat hyvä joukkue. Hyviä kilpailijoita, laadukas ryhmä ja hyvässä vireessä. Heillä on Valioliigassa pitkä putki tappioitta. Odotamme innolla ottelua.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sunderland paukautti ylivoimaisen voiton
- Käänne takarajalla – iso kauppa kaatui sittenkin
- Viime hetken siirto: Huuhkajien pelaaja Englannin Mestaruussarjaan
- Crystal Palace vahvistumassa entisestään – Everton hyväksynyt kaupan
- Valioliigassa tehtiin 55 miljoonan euron pelaajakauppa juuri ennen siirtoikkunan umpeutumista
- Englantilaisseura on Glen Kamaran perässä – uusi tarjous
- Dramaattinen siirtosaaga päätökseen – Mateta jääkin Crystal Palaceen
- Arteta myöntää: Arsenal kartoittaa siirtovaihtoehtoja
- Manchester Cityn Kalvin Phillips on ollut pitkään hiljaa – nyt edessä lainasiirto
- Manchester United esti pelaajansa siirron Turkkiin
- Athletic: Arsenal-pelaaja joutuu leikkaukseen – seura etsii korvaajaa siirtoikkunan loppuhetkillä
- Liverpool hankkii uuden topparin – hintalappu yli 60 miljoonaa euroa
- Manchester Cityn Rodri latasi suorat sanat tuomarista: ”Tiedän, että olemme voittaneet liikaa…”
- Virallista: Manchester City -maalivahti vaihtaa seuraa Valioliigan sisällä
- GdS: Hyökkääjä haluaa jättää Tottenhamin
- Michael Carrick otti kantaa Patrick Dorgun loukkaantumiseen
- Sky: Liverpool on ostoksilla Koillis-Englannissa
- ESPN: Sunderland-puolustaja ei siirrykään Liverpooliin
- Bournemouth teki tarjouksen Real Madridin puolustajasta
- Fabrizio Romano: Glen Kamara herätti kiinnostusta Englannissa – Rennes hylkäsi tarjouksen